Maastricht zijn op tal van plaatsen voorwerpen uit prae- historischen tijd gevonden, inzonderheid uit het neolithi- cum, ongeveer 5.000 jaren geleden. Bekend zijn de prae- historische ateliers van Rijckholt, St. Geertruid en Grons- veld 8—12 K.M. van Maastricht), waar in putten, door onderaardsche gangen verbonden, steenen en hertshoornen voorwerpen werden aangetroffen, waarvan de techniek op een oude traditie berust. Te Stein, eveneens in de buurt van Maastricht, werden naast vele uit vuursteen vervaar digde gebruiksvoorwerpen ook hutkommen ontdekt. Deze hutten waren in de derde phase van bewoning door een twee wallen- en grachtensysteem omgeven. Iets dergelijks, namelijk hutkommen met sporen van een gracht en van een wal of palissadeering rondom, vond men in 1924 zelfs in de onmiddellijke nabijheid der stad, op het plateau van Caberg, thans tot Maastricht behoorend. Vondsten uit de jaren 1931 en volgende hebben verder tot de merkwaardige ontdekking geleid, dat ook Maastricht zelf reeds vóór den Romeinschen tijd is bewoond geweest. Naast een groot fragment van een steenen bijl en verschil lende andere voorwerpen van praehistorischen aard vond men in de Groote Staat op 5 M. onder het maaiveld een hutkom. Door deze en andere vondsten is komen vast te staan, dat Maastricht reeds in praehistorischen tijd en wel in de oude binnenstad bewoning gekend heeft. Het is dan ook volkomen logisch, dat vóór den aanleg der Romeinsche heirwegen, die later in Maastricht elkaar zouden kruisen, reeds in praehistorische tijden de Maas de natuurlijke verbindingsweg was van Zuid naar Noord. Daarnaast waren er reeds een of meer land- of handelswe gen, die gedeeltelijk van West naar Oost liepen en zich dus van het vastgeloopen pad van den praehistorieker via den smallen veldweg van den protohistorieker tot de latere breede, verharde Romeinsche heirwegen zouden ontwik kelen. Langs deze paden en veldwegen heeft de prae historische mensch uit de omgeving van Maastricht zich bewogen van en naar de verschillende door hem bewoonde, 10

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 13