HOOFDSTUK V DE BURGERHUIZEN 1. Algemeen. Van het typisch Maastrichtsche stadsbeeld, zooals wij dat in algemeene trekken in het 2e hoofdstuk hebben pogen te schetsen, is, voorzoover het de woon- en winkelhuizen betreft, niets overgebleven. Het laatste huis met houten gevel aan de Kersenmarkt werd in 1838 afgebroken. Slechts heel enkele typen van huizen in den overgangsvorm tus- schen houtbouw en steen- of baksteenbouw, nl. met gevels in vakwerk vinden wij bewaard, zooals o.a. het geval is bij den zijgevel van het reeds genoemde Dinghuis. Het eenige in vakwerk opgetrokken huis, dat bewaard is gebleven, bevond zich in de Rechtstraat tegenover de St. Martinus- kerk, doch werd in 1940 door een bom voor een groot deel verwoest. Het zal echter spoedig gerestaureerd worden. Daarnaast vinden wij nog enkele huizen, waarvan de zij- of achtergevels vakwerk bezitten, zooals het huis op den hoek van de H. Geeststraat en de Markt en verschillende huizen met achtergevels in vakwerkbouw aan den Jeker. Dit is ongeveer alles van wat er is overgebleven van den laat-Middeleeuwschen houtbouw en zijn overgangsvormen. Gelukkig is het met de huizen uit de 16e eeuw en later geheel anders gesteld. Hiervan zijn er in Maastricht heel wat over, maar toch zij opgemerkt, dat er niet alleen aan het inwendige, doch ook aan de vele voorgevels der oude burgerhuizen door het aanbrengen van nieuwe puien juist in den laatsten tijd veel is verknoeid of op zijn minst veranderd. Daartegenover staat, dat vele vervallen woon- en winkel huizen deskundig zijn gerestaureerd en van hun latere verf laag zijn ontdaan. Zoodoende is het oude stadsbeeld niet moeilijk te reconstrueeren aan de hand van wat in min of meer gewijzigden toestand behouden bleef. 116

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 139