sing van ijzerconstructies de gewenschte eenheid. Wan neer men echter niet let op den samenhang met het stads beeld, bezit deze nieuwe brug toch een zekere sierlijkheid in sommige details en een zekere losheid en maakt zij door haar bijzondere monumentaliteit ook een imposanten in druk. Onder leiding van dezelfden bouwmeester Bremer is verder het nieuwe Gouvernementsgebouw tot stand gekomen, dat in Juli 1935 ingewijd werd. Ook hier streefde de ontwer per ernaar om het gebouw aan te passen aan de overige huizen der straat en een indrukwekkend en harmonisch geheel te verkrijgen. Zoodoende lag aan dit ontwerp een compromis-streven ten grondslag om moderne zakelijkheid te verbinden met traditioneele bouwvormen, zooals Em pire. Het traditioneele is vooral in de groote lijnen te vin den, de nieuwe stijl in de details en het binnengedeelte. Ondanks den weinig gelukkigen toren met tentdak, die vooral de belangrijkheid van het gebouw bedoelt te de- monstreeren, doch tusschen de Romaansche en Gothische torens detoneert, is het Gouvernementsgebouw met zijn gevarieerd en indrukwekkend voorfront toch een voornaam bouwwerk met sierlijke vormgeving. Het mist weliswaar een zekere stijleenheid en een eigentijdsch karakter, doch latere geslachten zullen het wellicht met geheel andere oogen beschouwen, temeer wanneer eenmaal de oudere hui zen rondom voor en na zullen zijn verdwenen en het oude karakter der stad door den steeds voortschrijdenden nieuw bouw zal zijn verzwakt. Dan zullen de contrasten tusschen de vele nieuwe gebouwen en het stadsbeeld vervagen en ook de waardeering voor den nieuwen stijl, waarnaar men nog steeds zoekende is, anders en tevens grooter worden. De verschillende andere nieuwe gebouwen, zooals het reeds genoemde nieuwe Jezuïetenklooster, het Telefoonkantoor, het kantoor der Provinciale Limburgsche Electriciteits- maatschappij, dat in de villawijk aan de zuidzijde der stad met zijn moderne zakelijkheid wel zeer opvalt, zullen wij voorbijgaan om hier niet in een louter opsomming van moderne gebouwen te vervallen. Slechts afzonderlijke ver- 114

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 137