groote kansen gehad heeft om goede moderne architectuur tot stand te zien komen. Men kan echter niet zeggen, dat de groote openbare werken en gebouwen, waaraan in deze eeuw millioenen zijn besteed, over het algemeen genomen, een harmonisch geheel met het betreffende stadsbeeld uit maken, hoewel deze bedoeling vaak heeft voorgezeten. Het eerste groote werk, dat in deze eeuw tot stand kwam, is het in 1914—'15 gebouwde station, dat aan de stads- of westzijde voortreffelijk het langgestrekte spoorweg emplacement maskeert. Het is echter niet in staat om op het ruime Stationsplein een monumentalen indruk te wek ken, doordat de verschillende gebouwen wat verbrokkeld in de lengte verspreid liggen. Overigens passen zich de niet direct moderne gevels, die geheel van baksteen zijn, goed aan bij het naburige stadsgedeelte en kan hun ook een zekere charme niet ontzegd worden. Bovendien maakt de stationshal ontegenzeggelijk een monumentalen in druk. Na het station is wel de nieuwe brug chronologisch gesproken het grootste bouwwerk, dat in deze eeuw ge maakt werd. Met den bouw ervan werd in 1930 aangevan gen en twee jaar later kon zij, ofschoon nog niet geheel gereed, officieel in gebruik genomen worden. De rijksbouwmeester Ir G. C. Bremer stond hier voor een zeer moeilijk probleem. Eenerzijds moest hij rekening hou den met het typische stadsbeeld, anderzijds stelden het verkeer en de scheepvaartverbinding op de bevaarbaar gemaakte Maas zeer bijzondere eischen. De oplossing van het probleem in den vorm van de hui dige Nieuwe brug is in technisch opzicht een heel knap stuk werk geweest; uit aesthetisch oogpunt echter voldoet zij niet of zeker niet geheel. Grootsch en ruim, is de Nieuwe brug tevens log en zwaar, zooals ze daar ligt tegen het subtiele stadsbeeld met de beweeglijke gevelrijen en het fijne dakengekartel. Zij drukt dit stadsbeeld en sluit het af door haar monumentaliteit, vooral daar het brugdek eenzijdig stijgt naar het gedeelte met de hooge doorvaart- opening aan de Wijker zijde. Ook mist zij door de toepas- 113 Maastricht 8

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 136