Wijk (Hoogbrugstraat), dat uit de 2e helft der 17e eeuw dagteekent en het er dichtbij gelegen refugiehuis der proostdij van Meerssen, waarvan een gedeelte uit de 16e eeuw dateert. Tenslotte kunnen bewaard gebleven fragmenten van de tot bovengenoemde groep behoorende gebouwen, zooals van het schilderachtig gelegen conventje op den hoek van de Ridderstraat en de Oude Minderbroedersstraat, hier buiten bespreking blijven, al zijn deze soms ook in historisch of ander opzicht wel van eenig belang. Want menig brokje oudheid, in een stil hoekje of straatje gelegen, vertegenwoordigt in zijn omgeving soms meer een stukje typische of aandoenlijke schoonheid dan een goed bewaard gebleven groot gebouw; getuige o.a. de schilder achtige ruïne van de oude en grijze kloosterkerk van den Beyaard aan de Brusselschestraat, waarvan de bouw in 1479 begonnen werd en waarvan thans slechts enkele met klimop begroeide stukken muur overeind zijn blijven staan. 7. Wereldlijke en andere gebouwen uit de 19e en 20e eeuw. Zooals reeds met betrekking tot de kerken uit de 19e en 20e eeuw gezegd werd, zijn deze voor ons doel van weinig belang. Ditzelfde geldt ook voor de wereldlijke en kloos tergebouwen uit die periode, ofschoon juist in deze pe riode een groote bouwbedrijvigheid zoowel voor kerkelijke als voor andere gebouwen valt waar te nemen. In de 19e eeuw zijn door de vestiging van nieuwe klooster orden verschillende groote kloosters gesticht, die in de 20e eeuw uitgebreid of herbouwd werden en daardoor een modern aspect kregen. Als voorbeeld is het nieuwe Jezuïe tenklooster te noemen, dat in 1939 gereed kwam en een compromis tusschen traditioneele en moderne bouwvor men bedoelt te zijn. Vooral in de jaren 1930-'40 zijn belangrijke openbare gebouwen en werken gemaakt en heeft Maastricht een bui tengewone bouwbedrijvigheid gekend, waardoor het ook 112

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 135