genover het machtige en hooge kerkencomplex van de St. Servaas en de St. Jan. Van twee kleinere wachtgebouwen, eveneens in Naamschen steen, bevindt zich één tegenover het Gouvernementsge bouw op de Bouillonstraat. Het heeft een middenpartij met poortingang, die vroeger bestemd was voor een op wacht staanden ruiter. De middenpartij is met een gebeeldhouwd trophee van wapenen versierd en afgedekt door een drie hoekig fronton. Het andere wachtgebouw is gelegen achter de O.L. Vrouwekerk en ongeveer in denzelfden tijd als het vorige, nl. in het laatste kwart der 18e eeuw gebouwd. Tenslotte is het wachthuis aan de voormalige Tongersche- poort, tegenover den noordwesthoek van het nieuwe Jezuïe tenklooster slechts een eenvoudig baksteenen gebouwtje. Tot de gebouwen van liefdadigheid en van godsdienstige instellingen behooren enkele weeshuizen, hofjes en refu- giehuizen, welke laatste in tijden van oorlog als toevluchts oord dienden voor de bewoners van kloosters uit de om geving der stad. Tot deze groep behooren de volgende: Het voormalige R.K. Armenhuis, tot voor kort militair hospitaal, werd in 1755 gesticht en is een eenvoudig bak steenen gebouw, dat aan de Groote Looiersstraat gelegen is, waar zich eveneens het St. Maartenshofje bevindt, dat in 1715 gebouwd werd. Van de weeshuizen kunnen nog genoemd worden het R.K. Weeshuis aan de Lenculenstraat, in 1617 gesticht en het in 1640 gestichte voormalige Ge reformeerde weeshuis, dat aan dezelfde straat gelegen was en waarin thans het Provinciaal Oudheidkundig Museum is ondergebracht. Dit gebouw bestaat eigenlijk uit drie in eikaars verlengde gelegen panden, die van binnen met elkaar in verbinding staan en zeer fraaie zijgevels hebben met kruis- en tweelichtsvensters, terwijl de trapgevel bij de restauratie in 1913 weer in den oorspronkelijken stijl is opgetrokken. Daar wij, gezien den aard van dit werkje, hier niet op den inhoud van dit Museum kunnen ingaan, zij hier alleen vermeld, dat er kostbare praehistorische, romeinsche en andere collecties in zijn ondergebracht. Vermelding verdient ook nog het St. Gillis-hospitaal te 111

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 134