de bovenhelft is de rechtsprekende Christus afgebeeld, met lelie en zwaard, omgeven door engelen en heiligen, terwijl aan zijn voeten een gezicht op de stad Maastricht is weergegeven. Dergelijke voorstellingen werden op het einde der Middel eeuwen in dinghuizen en gerechtszalen vaker aangebracht om de rechters en burgers tot een gewetensvolle opvatting van hun taak te brengen. Het is daarom dan ook niet te verwonderen, dat dit oudste en tevens merkwaardigste schilderij van het Maastrichtsche stadhuis uit de vroegere schepenbank afkomstig is. En hiermee zijn wij aan het einde gekomen van onze be schrijving van het Maastrichtsche stadhuis. Wij meenen dit gedeelte te mogen besluiten met de resu- meerende opmerking, dat deze schepping van Pieter Post een hoogtepunt beteekent in de Nederlandsche Barok en dat dit monument ook een veelsoortigen rijkdom van stof feering bezit, die het ten volle waardig is. 6. Kleinere gebouwen uit later tijd. Daar het slechts onze bedoeling is, om de voornaamste kerkelijke en wereldlijke gebouwen aan een bespreking te onderwerpen, willen wij volledigheidshalve nog enkele kleinere gebouwen opsommen, die in architectonisch of ander opzicht van eenig belang zijn. Wij kunnen hierbij twee groepen onderscheiden, nl. de gebouwen met een vroegere militaire beteekenis en de ge bouwen van liefdadigheid en van dergelijken aard, die soms ap- en dependentiën waren van kloosters en thans vaak voor geheel andere doeleinden gebruikt worden. Het voornaamste van de militaire (wacht) gebouwen is de aan het Vrijthof gelegen Hoofdwacht, die in 1736 aanbe steed werd. Het gelijkstraats heeft een galerij van zeven bogen, welke correspondeeren met de zeven vensters der eerste en eenige verdieping. De proporties van het zware vierkante, geheel in Naamsche steen opgetrokken gebouw, dat sterk naar voren dringt, zijn goed uitgebalanceerd te- 110

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 133