zeis en zandlooper, bevinden zich in het andere vak half- godsdienstige voorstellingen, zooals het Geloof met een kelk in de hand, de Hoop met anker en de Liefde met een kind aan de borst. Van de aan de linker- of noordzijde der hal gelegen ver trekken is de Prinsenkamer wel het rijkst gestoffeerd. Deze Prinsenkamer, waarin de „vertegenwoordigers" of commissarissen-deeiseurs van de beide heeren der stad ver gaderden, heeft een rijk bewerkt stucplafond van Vasalli, die in de jaren 1736 en '37 ook andere vertrekken van stucwerk voorzien heeft. De beteekenis van de zinnebeel dige voorstelling van dit stucplafond is ongeveer deze: een rechtvaardige regeering of een goed vorst (verzinne beeld door den adelaar met lauwerkrans en schicht), ge steund door de burgerij, die eensgezind (de bijen), groot moedig (de reiger) en werkzaam (de kraanvogel) is, ver drijft de kwade hartstochten of instincten (twee draken, een vleermuis en andere vogels). In de Prinsenkamer bevindt zich boven den schoorsteen van grijsrood marmer een schilderij van den reeds ge noemden Theod. van der Schuer, welke een allegorie bevat op de tweeheerigheid der stad. Hierop is o.a. afgebeeld een vrouw met bisschopsstaf en adelaar met kruis en een tweede vrouwelijke figuur met helm en scepter, waarach ter een hertogskroon. Op den voorgrond zit een figuur met zwaard en weegschaalop den achtergrond is de toren van het stadhuis zichtbaar. De mooiste stoffeering in de Prinsenkamer vormen de prachtige wandtapijten met bijbelsche voorstellingen van den bekenden tapijtmaker Frans van der Borght uit Brus sel, die in 1738 geleverd werden. De tapijten, die de wan den der kamer geheel beslaan, munten uit door levendig heid van uitdrukking, schoonheid van coloriet en fraaiheid van compositie. Het grootste tapijt bevat de voorstelling „waer Moyses op de rots slaet" met het beweeglijke kampleven der Israëlie ten. Expressief zijn de koppen der menschen en dieren, h.v. van den waterdrager op den voorgrond met den kope- 108

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 129