breedere straat - de Groote Gracht buigt bescheiden in een kleine bocht er naar toe, terwijl de nog breedere Bosch straat door het pleintje met het standbeeld van Minckelers gedeeltelijk gemaskeerd wordt. Slechts één bres schreeuwt om gedicht te worden. Het is daar, waar de aanleg van de nieuwe brug bebouwing eiseht en deze ook spoedig dient te geschieden. Het Stadhuis is op een lichtelijk glooiende verhevenheid gebouwd en geheel opgetrokken in Naamsche steen. De hoofd- of Westgevel valt onmiddellijk op door de niet minder dan m vooruitspringende dubbele statietrap, waarlangs bij officieele plechtigheden de vertegenwoordi gers der beide heeren der stad gelijktijdig, ieder langs een afzonderlijke trap, omhoog konden schrijden. Niet alleen springt deze dubbele statietrap met vier bor dessen en balcon het eerst in het oog, maar hij markeert ook, waar hij het breedst is, zij het minder duidelijk, de inwendige verdeeling van het gebouw in hal en daar om heen gebouwde vertrekken. De hoofdgevel zelf wordt verticaal door pilasters in tra veeën verdeeld, welke pilasters verdiepingsgewijze zijn aangebracht en dus niet pilasters van de z.g. kolossale orde zijn, die over de geheele hoogte van den gevel door alle verdiepingen heengaan, zooals wij dat bij verschillen de Zuid-Nederlandsche barokkerken aantreffen. Zoodoen de zijn ook de verdiepingen van het gebouw nog duidelijk gemarkeerd. Boven den hoofdgevel is nog een over drie traveeën loo- pende topgevel aangebracht, die door vier Corinthische pilasters verdeeld wordt. Hij wordt bekroond door een fronton, waarin de stedemaagd met het wapenschild der stad is afgebeeld, terwijl aan weerszijden de gebeeldhouw de zittende figuren zijn aangebracht van Mars en Minerva. Met uitzondering dan van de statige statietrap, waarlangs men zich viermaal moet wenden om de voorhal te betre den en met uitzondering van den topgevel, zijn de andere gevels van het gebouw op dezelfde wijze opgetrokken. Ook zij worden bekroond met frontons - twee ervan dragen het 106

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 127