gelijkstraats in steen en daarboven in vakwerk was uit gevoerd. Dit gedeelte ziet er op de teekening als een soort schuur of bergplaats uit. Een latere teekening, nauwkeu rig gedateerd: 31 December 1670, vertoont een aanmer kelijke verandering, doordat de schuur of bergplaats even hoog als bet huis en wel in steen is opgetrokken. Boven dien toont de laatstgenoemde teekening ook het rechtsche gedeelte van het huis, waarbij de benedenverdieping nog geen vensters blijkt te hebben doch wel een inrijpoort, terwijl de bovenverdieping de zeven vensters telt, die het gebouw ook thans nog bezit. Het tegenwoordige gebouw, waarvan een gedeelte is afgebroken ten behoeve van het ernaast gelegen bankgebouw, is geheel van mergel opge trokken en heeft thans aan iedere zijde der ingangsdeur vier vensters, die in de 18e en 19e eeuw zijn aangebracht en op de eerste verdieping zeven, waarvan vier door half ronde frontons gedekt zijn en de drie anderen in het rechter gedeelte een gebeeldhouwde omlijsting hebben. Het zijn eigenlijk slechts deze vensters, die het gebouw, althans van den buitenkant, een bijzonder cachet geven. In het middelste van de drie rechtsche vensters der le ver dieping, die tevens de oudste zijn, bevindt zich in de boog vulling de dubbele adelaar met het Habsburgsche schild, heraldisch rechts: de dwarsbalk, links: het kasteel (d.w.z. een soort toren met poort als sprekend wapen voor Cas- tilië). Tegen het laat-gothisch maaswerk der twee andere vensters staat op een banderol, die om de gekroonde zui len van Hercules is gekruld, het devies van Karei V „Plus oultre" (steeds verder). De achtergevel, eveneens in mergel opgetrokken, bevatte een open galerij, met kolommen in Naamsche steen, waarvan vier bewaard zijn gebleven. Deze kandelaber- of balusterzuilen dragen een vroeg-renaissancistisch karakter en stemmen bijna geheel in vorm overeen met de zuilen van het bisschoppelijk paleis te Luik. In het onderste ge deelte der schachten valt de schematische en droge behan deling op der bladmotieven, die aan Spaansche invloeden of herkomst is toe te schrijven, zooals dat in de vroeg- 102

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 123