meerend kan gezegd worden, dat het Maastrichtsche Ding- huis, hetwelk vroeger officieel en ook thans nog in den volksmond „oud Stadhuis" genoemd wordt, een gelukkig en vrij goed bewaard voorbeeld is van een laat-gothisch monument der burgerlijke bouwkunst. b. Het Spaansch Gouvernementshuis. Eigenlijk is de naam Spaansch Gouvernement een beetje misleidend, want alhoewel dit huis steeds zoo genoemd werd, is het door den Spaansch militairen gouverneur slechts korten tijd bewoond geweest. In 1616 werd een vaste woning voor de militaire gouver neurs ingericht in het gebouw, waarin later het provinciaal bestuur zou worden gehuisvest en waar thans in een nieuw gebouw de provinciale griffie is ondergebracht. De geschiedenis en voorgeschiedenis van het Spaansch Gouvernement is vrij nauwkeurig bekend. Daar dit gebouw mede door de ondergane veranderingen in architectonisch opzicht niet van bijzonder belang is, zullen wij er slechts enkele historische bijzonderheden van vermelden. Op de plaats van het tegenwoordige pand stond vroeger een naar voren springend, groot claustraal huis, dat toe behoorde aan het kapittel van St. Servaas en reeds in 1333 aan de hertogen van Brabant in eigendom werd gegeven. Als opvolgers der hertogen van Brabant hebben Karei V en Philips II dit huis dus eveneens in eigendom bezeten en er ook tijdens hun verblijf te Maastricht hun intrek in genomen. Ter herinnering hieraan werden hun wapens en emblemen in den voorgevel aangebracht. Het Spaansch Gouvernement is overigens een claustraal huis gebleven, totdat het door de opheffing van het kapittel bij de Fran- sche revolutie in particuliere handen overging. Zooals reeds gezegd, heeft het gebouw, dat uit de jaren 1545 dateert, in den loop der tijden veranderingen onder gaan. Uit bewaard gebleven teekeningen der 17e eeuw blijkt, dat het oostelijk gedeelte tot aan den hoek der St. Jacobstraat werd ingenomen door een bouwsel, dat 101

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 122