van het burgerlijk bestuur, namelijk de „Lantscrone", wel ke in 1658 gesloopt werd en een afzonderlijk dinghuis, dat als gerechtshof voor schout en schepenen diende en nog bewaard is gebleven in het tegenwoordige aan de Kleine Staat gelegen Dinghuis. Het gebouw is opgetrokken op een grondplan in den vorm van een langgestrekten, onregelmatigen vierhoek, hetgeen in de late Middeleeuwen de zeer gebruikelijke vorm was voor dergelijke gebouwen. Het gebouw bestaat uit een kelder- en een onderverdieping en nog drie andere verdiepingen. Het geheel wordt over dekt door een opvallend hoog zadeldak, dat bijna zoo hoog is als de gevel zelf en bekroond wordt door een klokke- torentje. Waarschijnlijk is het Dinghuis vroeger nog een verdieping hooger geweest, hoewel hiervan niets blijkt op het schilderij van I. Lefebure, dat naar een 16e eeuwsche teekening zou zijn gereproduceerd. De in 1908 gemaakte dubbele trap is in de plaats gekomen van een vroegere dubbele trap met bordes, galerij en zuilen, die in 1749 werden afgebroken. De mooie, hooge en smalle voorgevel bestaat geheel uit Naamsehe steen en wordt verticaal verdeeld door drie rijen van drie vensters, waarvan de middelste van iedere verdieping het breedst is. De vensters hebben gebeeld houwde boogvullingen en de traceeringen vertoonen veel overeenkomst met die van het Spaansch Gouvernement. De hooge en merkwaardige zijgevel aan de Jodenstraat bestaat gelijkstraats uit Naamsehe steen en is voor het overige in vakwerk gebouwd. Van het interieur moge hier nog de met een tongewelf gedekte kelder vermeld worden en eenige mooie schouwen. Thans nog eenige bouwdata! Met den bouw van het Ding huis is men op het laatst in 1470 begonnen, ja waarschijn lijk was het gebouw reeds in dit jaar geheel voltooid. De voorgevel is ongeveer 50 jaar later opgetrokken. Nadien zijn er nog verschillende veranderingen aan gemaakt, waarop o.a. het jaartal duidt, dat nog in een boogvulling van een der vensters in den voorgevel te vinden is. Resu- 100

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 119