enceinte gevormd door een veelhoek met op de hoeken vijfhoekige bastions. Later ontstond hier het oud- en ver volgens het nieuw-Nederlandsch systeem, dat ontwikkeld werd door den beroemden vestingbouwkundige Menno van Coehoorn en dat zich van het oude stelsel o.a. hierin on derscheidt, dat de bastions nog grooter en zwaarder wer den aangelegd, de bastionsflanken loodrecht op de defen- sielijnen staan en het geschut in meerdere verdiepingen gedekt kon worden opgesteld. Het is hier niet de bedoeling om de ontwikkeling in den bouw der verschillende vestingwerken van een steeds zoo sterk omstreden stad als Maastricht te schetsen, te meer daar meestal de oudere versterkingen steeds weer opnieuw door andere vervangen werden en bijna ook geheel ver dwenen zijn, althans bovengrondsch. Toch willen wij hier even terloops op het volgende wijzen. Na de bekende inname van 1632 door Frederik Hendrik werd Maastricht geheel volgens de eischen der moderne versterkingskunst ingericht en bevestigd. De vestingwer ken werden echter grondig veranderd na de verovering der stad door Lodewijk XIV in 1673, toen niemand minder dan Vauban deze nieuwe veranderingen leidde. Alleen de namen der buitenwerken, zooals „Le Roy", „La Reine" enz. zijn uit dien tijd overgebleven. Verder is van de wer ken in de eerste helft der 18e eeuw aangelegd, niets in ongewijzigden staat bewaard, tenzij het in 1701 gebouwde fort St. Pieter, dat bij de in 1936—'37 plaats gehad heb bende restauratie gedeeltelijk hersteld en gedeeltelijk ver knoeid werd door den aanleg van een overdekt terras. Daarentegen is er van de „Bossche Fronten", die omstreeks 1775 o.a. door generaal Dumoulin werden aangelegd, veel bewaard gebleven. Deze vrij uitgestrekte versterkingen met hun verschillende grootsche bastions, typische poternes1), droge grachten en uitgestrekte gangen2), waarin zich D Een poterne is een soort bomvrije gang met ophaalbrug. 2) Hier zij nog opgemerkt, dat in het hooger gelegen stadsdeel tus- sehen Tongerscheplein en Orleansplein uitgestrekte gedeelten van de onderaardsche gangen van het vroegere vestingstelsel, die op vele 98

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 117