in een goed geconserveerden toestand nog aanwezig. Het overige gedeelte met de Tongersche-, Brusselsche- en an dere poorten is jammer genoeg geheel verdwenen. Van de niet minder dan 31 torens, die nog in het midden der vorige eeuw bestaan hebben, is thans met de beide torens der Hel poort van de eerste omwalling, nog slechts een enkele over en wel het reeds genoemde Pater-Vincktorentje. Gewoonlijk wordt de tweede groote ommuring, waarover reeds in ander verband gesproken werd, gedateerd in 1294 en volgende jaren (zie hfdst. II, 1). Op goede gronden kan men echter aannemen, dat de aanleg minstens een halve eeuw later geschied is en dat de dus omstreeks 1350 begonnen ommuring in 1377 nog niet geheel voltooid was. Het verschil in constructie van de tweede met de eerste omwalling bestond o.a. hierin, dat eerstgenoemde groote, half-ronde torens had, met een breedte van 8 m, die uit den muur waren uitgebouwd, de zoogenaamde rondeelen met schietsleuven, die ingericht waren voor het gebruik van vuurwapenen. Een laatste uitleg of voltooiing der tweede omwalling, had plaats in 1516, toen door den aanleg van den muur van de twee bolwerken „Haet en Nijd" en „De Drie Duiven" het Zuidelijk front vanaf de St. Pieterspoort tot aan de Maas recht werd doorgetrokken en in een rechten hoek, even wijdig met de Maas aansloot aan den ouden vestingmuur bij de Helpoort. Bij de twee laatstgenoemde bolwerken, zien wij reeds een verschil met de vroegere, doordat zij veel zwaarder zijn geconstrueerd dan de vorige rondeelen met hun middellijn van 8 m. Bij de bolwerken „Haet en Nijd" en „De Drie Duiven" (na het tentoonstellen van de hoofden van vijf der veroordeelden in het proces van 1638: „De Vijf Kop pen" genoemd) bedraagt de middellijn niet minder dan respectievelijk 15 en 18 m. Door hun zwaardere constructie bezaten zij een grooteren weerstand tegen het geschuts- vuur en boden bovendien de mogelijkheid om op de ron deelen zelf zwaar geschut te plaatsen, wat op de vroegere walmuren niet mogelijk was. 95

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 114