walmuur behoort het gedeelte, dat van de vroeger, achter de O.L. Vrouwekerk gelegen „Porta regia" loopt langs de Zuid-Willemsvaart tot aan de Helpoort en van daar achter het Pater Vinck-torentje langs Lang- en Klein-Grachtje tot aan de Looiersgracht. Van het gedeelte, dat van hier ongeveer evenwijdig met de Maas in Noordelijke richting omboog tot aan de Tweebergerpoort, is een minder belang rijk gedeelte bewaard gebleven. Tenslotte liep de omwal ling vanaf de zoo juist genoemde Tweebergerpoort langs de Groote Gracht in Noordelijke richting over de Markt en verder in een bocht langs de Kleine Gracht naar de Maas. Van de vele mooie en monumentale stadspoorten der eer ste en tweede omwalling heeft de sloopwoede der vorige eeuw slechts de goed gerestaureerde Helpoort gespaard. De Helpoort, die oorspronkelijk „Hooghbruggepoort" heette en die genoemd is naar de Heistraat, waarvan de naam op zijn beurt misschien ontleend is aan een ter plaatse gelegen huis met gelijknamig uithangbord, is ont staan uit de verbinding van twee waltorens door een kort, rechthoekig poortgebouw. Zij is het oudste poortgebouw in Nederland, dat in ons land gebouwd werd en is opge trokken van in ruw verband gemetselde blokken kolen- zandsteen. Met haar twee sterke torens, die thans nog bijna 24 m hoog zijn, terwijl het straatpeil ter plaatse nog is opge hoogd en met haar zwaar poortgebouw, maakt de Helpoort een hechten, fortoresken indruk en behoort met het com plex van het Pater Vincktorentje tot het mooiste gedeelte der oude omwalling. b. De tweede omwalling 1350 en later) Ook een groot fragment der tweede ommuring is bewaard gebleven. Deze begon even bewesten de Helpoort en liep van hier naar de St. Pieterspoort bij de tegenwoordige St. Pieterstraat en langs den Jeker tot aan het Aldenhof- park. In het gedeelte vanaf de verdwenen St. Pieterspoort tot aan het Aldenhofpark is zij met een zestal rondeelen 93

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 112