In ander verband hebben wij gezien, dat er reeds in den Romeinschen tijd een „pons Mosae", een houten brug over de Maas moet hebben gelegen, die, in de plaats gekomen van een overzetveer, een belangrijk strategisch punt vorm de in de Romeinsche heirwegen van Tongeren naar Keu len. Deze brug heeft iets bezuiden de tegenwoordige ge legen. In later tijd is er een nieuwe houten brug geslagen, die in 1275 instortte, toen er de processie van de O.L. Vrouwe- kerk overtrok; daarbij raakten 400 personen te water. Bij die gelegenheid bleek dan ook de noodzakelijkheid van het bouwen eener nieuwe brug, waarin een in 1284 door vier aartsbisschoppen en 15 bisschoppen onderteekenden aflaatbrief voorzag, uitgevaardigd aan allen, die in de kos ten der nieuwe brug zouden bijdragen, welke dan ook in 1298 voltooid werd. De brug bestond oorspronkelijk uit 10 halfronde bogen, die opgetrokken van Naamsche steen, een totale lengte van ongeveer 175 m hebben bezeten. De laatste boog aan de Wijker zijde was vroeger geheel van hout en kon in tijden van gevaar of oorlog worden afgebroken. Aan iedere zijde verdedigde een groote, zware toren de toegangen. In 1827 is de houten boog afgebroken en vervangen door een gestrekten boog, in steen uitgevoerd. Reeds veel vroe ger, omstreeks 1640 was de eerste boog aan de stadszijde dichtgemetseld, teneinde een verbreeding van de Visch- markt te verkrijgen. Deze boog werd bij den aanleg der Zuid-Willemsvaart ten deele opgeruimd. Zoodoende bestond de brug vóór de belangrijke in 1932 begonnen restauratie uit acht halfronde bogen, wier lengte tusschen de 12 en 13.40 m varieerde en den reeds genoemden, in 1827 gebouw den, gestrekten boog aan de Wijker zijde, van 19.70 m. De bogen rusten op pijlers met stroombrekers, die oor spronkelijk driehoekig waren, doch in den Franschen tijd werden afgerond en bij de laatste restauratie weer den ouden spitsvorm kregen. De oude steenen borstwering, die in de vorige eeuw door een ijzeren hekwerk vervangen werd, is bij de laatste groote vernieuwing eveneens hersteld. 90

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 109