HOOFDSTUK IV W ERE LD LIJ KE, MILITAIRE EN ANDERE BOUWWERKEN 1. Algemeen. In het algemeen gesproken zijn de wereldlijke en militaire bouwwerken in Maastricht door hun aard, aantal en ouderdom lang niet zoo belangrijk als de kerkelijke gebou wen. Deze laatste vormen meer een homogeen geheel door het doel, waarvoor ze gebouwd werden. De niet-kerkelijke bouwwerken werden voor de meest uit- eenloopende doeleinden, vaak zonder eenige schoonheids bedoeling opgetrokken, soms alleen als noodzakelijk ob ject voor een militair doel. Toch vinden wij ook in de bouwwerken van deze laatste soort verschillende vormen van bijna elementaire schoonheid, die eene bespreking er van hier volkomen wettigen. Bovendien zijn er enkele bouwwerken bij, zooals de oude Maasbrug en de voor een niet onbelangrijk deel behouden gebleven omwalling met de Helpoort, die reeds uit een zoo vroege periode, de 13e eeuw, dagteekenen, dat ze op zichzelf reeds een merkwaardig brokje oudheid, om niet te zeggen schoonheid van het Middeleeuwsche Maastricht vertegenwoordigen. De militaire bouwwerken vooral leg gen getuigenis af van de geschiedenis der stad, die een veel omstreden strategisch punt was en in Noord-Westelijk Europa het meest Zuidelijk gelegen bruggehoofd vormde na de hooge en onherbergzame Ardennen voor de heen en weer golvende en elkaar bekampende legers uit Gallië en Germanië. Dit was zoo in de vroege Middeleeuwen, evenzeer als in den nieuwen tijd en dit was tenslotte ook zoo in het begin van den tweeden Wereldoorlog. Van de gebouwen, die met wereldlijke bestemming werden opgetrokken, zijn er niet zoovele bewaard gebleven als 87

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 102