Zoo zijn dan ook in deze periode in Groot-Maastricht niet minder dan zeven nieuwe kerken gebouwd, meerendeels van Kunrader zandsteen en mergel, zooals de romaansch aandoende St. Lambertuskerk, de basilicaal gebouwde, nieuwe St. Pieterskerk en de St. Theresiakerk, die gema tigd-zakelijk is uitgevoerd. Een enkele is van baksteen, zoo als de zakelijk-eenvoudig opgetrokken St. Hubertuskerk of van modern materiaal en in beton uitgevoerd, zooals de koepelkerk van het H. Hart, die alleszins gewaagd-moderne allures heeft. Al deze kerken hebben ieder op zichzelf hun eigen verdien sten, al steekt de moderne zakelijkheid vooral van de nieuwe parochiekerken in baksteen sterk af tegen de mo numentaliteit der middeleeuwsche, grootsche kerkgebou wen. Daar Maastricht echter een stad is niet alleen met een groot verleden, maar ook van het sterk pulseerende heden, zijn deze kerken, daar waar ze opgetrokken zijn in meer moderne wijken zeker niet misplaatst, al is hun stijl en schoonheid ook verschillend. En zoo zien wij het complexe stadsbeeld voor ons oprijzen: in de oude binnenstad de twee monumentale, Romaansche steenen kerken, daartusschen de verschillende Gothische kerken in mergelsteen van kleiner, ranker structuur. Ver volgens de enkele Barokkerken met hun vervallen praal en tenslotte de groote reeks moderne kerken temidden van de nieuwe woonwijken aan den buitenkant der stad. Al deze kerken gezamenlijk zijn in en door haar verschil lende stijl- en vormenschoonheid het sprekend symbool in steen van de historie en het heden der oude en toch ook weer jonge stad aan de Maas! 86

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 101