perceel aan de Nieuwstraat, waardoor een breede oprit voor wagens tot stand kwam. Hier verrees spoedig in 1658 de monumentale toegangspoort met den fraaien leeuw, gebeeldhouwd door Rombout Ver hulst, met beide flankeerende torentjes. Rechts van den ingang bouwde men het „Herenlogement", het eenige in ons land nog bestaande 17e eeuwsche stads- logement, waarvan de oude staat nog herkenbaar is. Het bestond uit een monumentaal voor- en achter huis met mooie gesneden doorgangen en een rijke trap, voorts twee ontvangruimten, met mooie schou wen. Aan de binnenplaats verbindt een met hout overwelfde gang de verschillende ruimten. Boven bevonden zich de logeerkamers. Recente onderzoe kingen hebben aangetoond dat Pieter Post de archi tect hiervan is geweest. Aan het eigenlijke burchtplein, dat door een fraai hek van den burchtheuvel gescheiden is, ligt tegen over het thans sterk verbouwde café van 1655 de volière, met het stal- en wagenhuis van 1659. Aan beide zijden van de toegangstrap naar den heuvel staan de twee wapenhouders, afkomstig van de Vischbrug met de wapens van Rijnland en Leiden. De burchtheuvel werd in die dagen verfraaid. Een ruime trap leidde naar den hoofdingang der rontonde met een siertuin ter linker- en een hertenkamp ter rechterzijde. In de as van den inrit lag een mooie fontein, waar het water uit dolfijnen fier omhoog schoot. Van al dezen luister is thans weinig meer over. Nog slechts een piëdestal, dat in den kelder van het voor malig burchthotel als ondersteuning van het gewelf dienst doet, herinnert aan den fraaien tuinaanleg, dien we van oude afbeeldingen kennen. Van de fontein is alleen de muur over waarop de sierlijke beelden groep moet hebben gestaan. Het burchthotel is door de verschillende bestemmingen dermate verbouwd, 79

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 93