Nieuw Gefundeerde Kerk of Waardkerk. Het stadsbestuur van Leiden heeft in 1663 nog eens den bouw ondernomen van een monumentale kerk, welke nimmer gereed gekomen is. Op 16, 17 en 18 November 1602 maakten de burgemeesters plannen voor den bouw van een kerk in den nieuwen uitleg, welke door Van der Helm werd ontworpen en waar van de eerste steen op 5 November 1663 werd gelegd. De plaats was gekozen in de Oostelijke stadsuitbrei ding van 1659 op een plein aan de Heerengracht, waar voor kort de katoenfabriek stond. Het grondplan voor het kerkgebouw vertoonde ge lijkenis met de Nieuwe Kerk te 's-Gravenhage en met de Amsterdamsche Westerkerk. Aan de Oostzijde was een toren en aan de Westzijde een monumentale ingang ontworpen. Verder dan de fundeeringen is het niet gekomen. De kerkdiensten werden gehouden in de bouwloods, welke daartoe voortdurend werd verbeterd. In 1809 werden de fundamenten, die al die jaren tot vlak boven den grond opgetrokken waren geweest publiek verkocht voor f700. Hagen, die dit verloop niet had kunnen voorzien beeldde deze nimmer voltooide kerk op zijn bekenden stadsplattegrond af. Het Waag en Boterhwis 1657—'58. Het meest gave gebouw, dat getuigenis aflegt van Pieter Post's werkzaamheid als architect te Leiden is voorzeker het Waaggebouw met Boterhuis. Nog steeds maakt dit de grootste aantrekkelijkheid uit van het zoo merkwaardige stadsgezicht, van de Hoogstraat gezien. Al staat het thans niet meer als een koningin boven de middeleeuwsche gevels uit, het blijft toch een sieraad, waaraan de leelijke Van Nelle-gevel echter ernstig afbreuk doet. 75

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 89