universiteyt boven geheel afgebrant en van binnen de leesplaetsen seer bedorven en geschent, 't welk men hout gecomen te wesen, omdat het vier 't welck opte Senaets-Camer geleghen hadde niet wel bewaert geweest was". De universiteit werd tijdelijk ondergebracht in het Prinsenlogement en men toog met spoed aan het werk om de academie te herstellen. In Juni waren de werken met steun van de Ho. Mo. Staten van Holland en West Friesland gereed. Uit dezen tijd dag- teekent de merkwaardige aula, die zoo vaak getuige zou zijn van groote academische plechtigheden. Voor de stad Leiden is de Universiteit altijd een kostbaar bezit geweest. Leiden heeft haar wereldver maardheid niet het minst te danken aan dit centrum van wetenschap en cultuur. De Senaatskamer wordt door de portretten van de meest vermaarde geleerden uit alle tijden gesierd. Al is de universiteit in den loop der jaren enorm uit gebreid met verschillende gebouwen, die over de stad verdeeld zijn, haar middelpunt ligt nog steeds in het academiegebouw aan het Rapenburg. Hier slaat het hart van het universitaire leven. Zooals we reeds op het schilderij in het Rijksmuseum de promotiestoet voor het thans helaas verdwenen Academiepoortje zien afgebeeld, zoo beginnen ook thans nog hier de gepromoveerden in de statige rij tuigen met de gepluimde paarden hun rondrit door de stad. Van hieruit ging de deftige stoet van profes soren met hun „tabbaards" aan voorafgegaan door den pedel op den Dies natalis naar de Pieterskerk. Op de wanden van het befaamde „zweetkamertje" staan honderden namen gegrift van de studenten, die in dit gebouw de kroon op hun studie hebben bevochten. Op de gepleisterde muren van de acade mietrap staat in sprekende tafereelen het lief en leed uit het studentenleven afgebeeld. 70

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 84