deze grootsch opgezette plannen. Op 23 Juli 1654 werd tot den bouw besloten en 'sGravesande als stadsbouwmeester opgedragen de plannen, na bezich tiging van een dergelijk huis in Gouda, te ontwerpen. Uit dezen tijd dateert dus het fraaie gebouw met den klassieken gevel aan het Pieterskerkhof. Een mooie vrouwenfiguur, de Justitia met de weegschaal in de hand, bekroont de tijmpaan, welke met het wapen van Leiden is versierd en geflankeerd wordt door twee versierde vazen. De gevel is bijna geheel gesloten met blindnissen, terwijl alleen in de tusschen de pilasters gelegen ver trekken, waar de cipier en de gijzelaars gehuisvest waren, getraliede vensters zijn aangebracht. Het „werckhuys" bestond uit twee, door een binnenplaats van elkaar gescheiden gebouwen van drie verdie pingen waar mannen en vrouwen gescheiden konden worden gehouden. Zij moesten onder streng toezicht nuttigen arbeid verrichten. Op de binnenplaats stond tegen den muur een geeselpaal, thans in de Gevan genpoort te 's-Gravenhage, waar onwilligen hunne kastijding konden ontvangen. Onder het werkhuis lag de groote gevangenis met vier zwaar gebarrica deerde cellen, die alle nog aanwezig zijn. De Vierschaar 1671. In het begin van het jaar 1671 zien we Van der Helm bezig met het maken van plannen voor den bouw van een vierschaar en schepenkamer. De prentverzame ling van het gemeentearchief bezit hiervan fraaie voorstudies. Het gebouw ligt met zijn mooien klas sieken voorgevel tegenover de Papengracht, zoodat men van de Breestraat de beeldengroep in den tijm paan kan bewonderen. Deze groep, die gebeeldhouwd werd door Xaveri, stelt voor de vrouwenfiguren 68

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 82