Zijlpoort tot de Geeregracht. Zij bood een ruime ge legenheid tot wonen voor de „arbeytsluyden", die de grootste categorie van de Leidsche bevolking uit maakten. Een latere vergrooting, voorgesteld in 1669 kwam niet meer tot stand. Leiden had haar toppunt bereikt en was op Amsterdam na gegroeid tot de grootste stad van Holland. Bij de wisseling van de eeuw werd er druk „getim merd" in Leiden. Het stadhuis, het Gravensteen, het Rijnlandshuis en het Weeshuis; allerwege meldt de historie groote verfraaiingen. De stad veranderde in die eeuw van aanzien en gaf een weerspiegeling van de ruim vloeiende geldmiddelen en den toenemenden kunstzin. Het Raadhuis. Verbouwingen van 1603, 1635, 1662. Het raadhuis beleefde in deze eeuw nog driemaal een vergrooting. De meeste der zoo fraaie, helaas door noodlottigen brand vernietigde interieurs, waren uit deze jaren. In 1603 werden enkele huizen aan gekocht, waaronder het huis „de Helm". Nog in het zelfde jaar volgde de uitbreiding aan de zijde van de Koombrugsteeg, die, hoewel aansluitend aan den stijl van den gevel, toch eenigszins afwijkend van architectuur is. Op 25 Maart 1605 werd met de fun deering begonnen, terwijl het gebouw 20 Mei onder de kap was. In 163 5 kwam wederom een vergrooting tot stand, nu aan de zijde van de Maarsmanssteeg, naast de vergrooting van 1455. Zij werd eveneens in den stijl van den hoofdgevel gehouden. Op het dak kwam een open vierkant koepeltje met een zonnewijzer, welke door vele Leidenaars thans noode wordt gemist. De 64

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 76