voudige behuizing, een samenvoeging van enkele huizen, doch groeide tengevolge van schenkingen van allerlei aard tot een welvarende stichting. Vooral de proveniers, die zich'in het gasthuis inkochten, brach ten een groot bezit aan geld en goederen binnen. In 1399 werd een groote zaal gebouwd aan de Breestraat en in 1421 werd het kerkhof, dat eveneens aan de Breestraat was gelegen, gewijd. In 1432 en de jaren daarna werden weer groote verbouwingen aan het gasthuis verricht. Het voorzag in die dagen in een dringende behoefte. Zieken van de meest uiteenloo- pende soort, waarvan velen uit de laagste klassen der samenleving, vonden hier verpleging. Zelfs voor pestlijders en krankzinnigen werd raad geschaft. Het gasthuis was eeuwen lang een zegenrijke stichting, waar de zieken, zoowel lichamelijk als geestelijk, werden opgebeurd in den grooten nood van die tijden. Van dit complex zijn thans de oude gasthuiskerk, nu Waalsche kerk en de oude apotheek aan de Aal markt, thans particulier woonhuis, over. Het StElisabeih Gasthuis. Aan de Oude Vest, ongeveer tegenover „de Lakenhal" staat een poortje met in den sluitsteen drie kronen. Dit is het embleem van de heilige Elisabeth van Thüringen, de patrones van de zieken. Gaat men door deze poort langs de lange, ten deele overdekte gang naar binnen, dan komt men op de binnenplaats van het voormalig Elisabeth Gasthuis. Het is een complex van gebouwen, gegroepeerd om een rechthoekige binnenplaats. Dit gasthuis, dat in de Onze Lieve Vrouweparochie gelegen was, werd gesticht door Jan Dirc Coenenz. en zijn vrouw Katrijn Willem Teedens- zoon, die het bestemden voor de verpleging van arme zieke vrouwen. 43

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 50