De 81. Pancras of Hooglandsche kerk. Bijna twee eeuwen zou het duren vóór Leiden zijn tweede kerk kreeg. In 1314 gaf de bisschop van Utrecht toestemming op het Hoogeland een kapel te bouwen, die het volgend jaar ter eere van den H. Martelaar Pancratius werd gewijd. Het was een te groot bezwaar geworden voor de bevolking, welke zich daar had gevestigd om de kerk te Leiderdorp, waartoe ze kerkelijk behoorde, te bezoeken. De datum van de wijding staat niet geheel vast; het eene bericht spreekt van 7 September, den Zondag vóór, het andere van 14 September, den Zondag na Maria geboorte. Spoedig, nadat dit gebied in 1365 als stadsvergroo- ting bij de stad was opgenomen, werd de hier ge noemde kerk tot parochiekerk verheven, als hoedanig zij in 1358 uitdrukkelijk wordt vermeld. Het was maar een bescheiden kerkje, dat echter door den bisschop bijzonder werd begunstigd door er een kapittel van 12 en later 24 kanunnikken aan te verbinden. In 1377 werd begonnen met den bouw van de kerk, welke wij nu nog kennen in de typisch laat gotische bouworde. De gevels van het dwarspand, het Noord- en Zuidportaal, zijn voorbeelden van zéér rijpe gothiek. In 1381 werden 3 altaren gewijd en de eerste steen gelegd voor het koor, waarbij tegelijk het kerkhof werd vergroot. In 1436 werd de kooromgang gewijd, waarna de verdere bouw, die de voltooiing van het schip met westfront zou inhouden, niet meer werd ter hand genomen. De Onze Lieve Vrouwe Kerk. In het Maredorp, de uitleg van 1355, ontstond reeds spoedig nadat dit gebied van Oegstgeest was afge- 33 Oud Leiden 3

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 40