Zoo was Leiden in den tijd van minder dan een eeuw van een geringe nederzetting tot een voor het begrip van die dagen belangrijke stad uitge groeid. Het aantal inwoners begon de 10.000 te boven te gaan, waardoor het zich met steden als Frankfurt, Bazel en Yperen meten kon. Het was vooral de lakenindustrie, die zooveel werkkrachten, vooral arbeiders, naar Leiden getrokken had. De jaarpro ductie bedroeg meer dan 20.000 stuks laken per jaar, die naar heinde en ver werden uitgevoerd. De wel vaart der stad nam eveneens snel toe. In 1344 werd het totaal vermogen der burgers geschat op 75.00 qg, in 1392 op 47.00-0 qg, terwijl dit in 1498 reeds tot over het millioen qg gestegen was. Met dit al was Leiden geen rijke stad te noemen, al waren er wel enkele groote vermogens. Het was een nijvere stad, waar de huisarbeid welig bloeide en in de voorhuizen de weefgetouwen zonder onderbreking klikten. Schommelingen heeft de arbeidsmarkt vol doende gekend. Waren er oorlogen, soms ver buiten 's lands grenzen, dan lag de uitvoer plotseling stil en de lakens stapelden zich op in de hallen. De prijzen daalden en er heerschte spoedig armoede in de stad, waar het volk van den arbeid zijner handen leven moest. Vooral in de 16e eeuw, toen Leiden door concurrentie van elders zijn plaats op de wereld markt begon te verliezen, ontstond er groote werk loosheid, die de stad niet meer te boven zou komen. Toen het beleg voor de deur stond heerschte er een bittere armoede in de stad. DE WERELDLIJKE GEBOUWEN. Het Raadhuis. Met de stedelijke ontwikkeling had zich ook het aanzien der stad aanzienlijk gewijzigd. Er waren 26

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 31