was van een stad, een kasteel of versterking. Het kan moeilijk anders of hiermede wordt bedoeld de oude burcht, dat unieke Leidsche bezit, dat blijkens zijn opbouw uit dezen tijd dateert. Waar immers was er te Leiden een strategisch gunstiger plaats te bedenken dan op het Rijneiland bij de samenstrooming dei- beide Rijnarmen. Slechts het graven van een kleine verbindingsgracht was noodig om deze vesting een hooge defensieve waarde te geven. Deze burcht, van dit type de eenig overgeblevene in ons land, is gebouwd op een opgeworpen heuvel en bestaat uit een grooten ringmuur met weergang, welke een cirkelvormig binnenterrein omsluit. Uit welk jaar de bouw dateert, staat niet vast. Geen oorkonden bleven ons ervan bewaard, doch hij is zeker niet jonger dan het jaar 1200, wellicht nog een eeuw ouder. Hij moet gebouwd zijn in den tijd, dat Leiden nog geen ommuurde stad, doch slechts een samenwoning van een kleine landelijke bevolking was, die zieh bij een naderend gevaar in deze wijk plaats in veiligheid kon stellen. Terwijl doorgaans bij de stichting van kasteelen allereerst de verdedig bare woontoren wordt gebouwd, waarin de kasteel bewoner zich bij gevaar kon terugtrekken, en eerst later het voorterrein wordt ommuurd, bestond de Leidsche vesting, die door den Egmonder tijdgenoot een „urbs praesidium", stadsvesting, wordt genoemd, alleen uit een ommuurd terrein, vermoedelijk vol doende groot om de bevolking met have en vee te herbergen. Een woongebouw zal vermoedelijk binnen dezen ringmuur niet gestaan hebben en het is twijfel achtig of zich ook buiten de ommuring een verdedig baar kasteel heeft bevonden. De woning van den burggraaf, die hier het beheer voerde, over welke woning de historie nimmer iets vermeldt, moet men zich waarschijnlijk als een eenvoudige behuizing voorstellen, die zich binnen of buiten de gracht 13

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 16