te bauwen, die de binnenstad overschaduwen, ter wijl de voor vestiging der industrie aangewezen ter reinen braak blijven liggen. Dat hiertegen thans verzet begint te rijzen is een teeken, dat nieuwe inzichten beginnen baan te breken. Men wordt zich bewust dat zoo men de stad haar luister wil teruggeven een andere koers moet worden aan genomen. Evenals in vroegere eeuwen de plaatsen voor de industrieën en bedrijven in keuren waren vastgelegd, zoo zal ook nu nog de ontwikkeling van de binnenstad volgens een vast plan moeten ge schieden. Daarnaast heeft ook de achteruitgang van het vak manschap een groote rol gespeeld in het proces van den teruggang. Voor het mooie dat verloren ging werd niet veel schoons in de plaats gesteld. Is het niet onteerend voor onzen tijd, dat ondanks de met zorg ontworpen uitbreidingsplannen der stad groote blokken huizen verrijzen waaraan vaak elke aesthe- tische verzorging ver te zoeken is? Hoe zal het oordeel zijn over wat door het tegenwoordige ge slacht gebouwd is Ongetwijfeld is nu een kentering gekomen. De talrijke verordeningen, welke de overheid in het leven roept, zullen haar effect niet missen. In de afgeloopen periode had men zich allerwege tot taak gesteld te zorgen voor de outillage, welke de zoo snel uitgroeiende steden voor haar ontwikkeling noodig hebben. De aanleg van rioleeringen, de op richting van allerlei utiliteitsgebouwen, de belang rijke stadsvergrootingen eischten de aandacht op. De komende tijden zullen ongetwijfeld ook staan in het teeken van zorg voor de binnenstad. Het be wustzijn is wakker geworden, dat het belangrijk is, dat de binnenstad waar het hart der stedelijke ge meenschap klopt ook „mooi" genoemd kan worden. Schoonheid is van een hoogere orde dan de tech- 98

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 120