PERSPECTIEF Zoo is Leiden in de eeuw, welke achter ons ligt, ten zeerste van aanzien veranderd. De stad heeft hiermede veel van haar oude aantrekkelijkheid ver loren. Het sloopen van zoovele belangrijke oude monumenten, vaak onvervangbare kunstschatten, hetwelk een verarming van het stadsbeeld betee ken de, vond veelal zijn oorzaak in de voortschrij dende industrialisatie en de ongebreidelde city vorming, die aanzienlijke stadsdeelen ten gronde hebben gericht. Men behoeft slechts een rondgang langs de eertijds deftige grachten als de Heeren gracht en Hooigracht te maken om te ontwaren, hoe door het ongeordend vestigen van winkels en fabrieken de welstand op een lager peil is gebracht. Heele stukken zijn er uit de mooie gave straat- wanden geslagen. Het geheel begon het chaotisch beeld te vertoonen, dat het noodzakelijk gevolg is van elke ontwikkeling, die de vrije loop gelaten wordt. Dat men toen regelend had moeten op treden kon men moeilijk beseffen. Het lag niet in den tijdgeest. Bovendien was het stedebouwkundig begrip verloren gegaan. Sinds de 17e eeuw waren er geen stedebouwkundige problemen meer aan de orde geweest. Het resultaat van de bebouwing van de ruïne, waarvoor koning Lodewijk door zijn Fran- sche architecten zulke fraaie plannen had doen ontwerpen, is hier een sprekend getuigenis van. Zoo moet men ook verklaren dat de overheid in die dagen er toe kon besluiten de oude wallen en bastions, die prachtige groene gordel tusschen de oude en nieuwe stad, een voorrecht van alle oude vestingsteden, uit te geven voor industrieterrein. Tot op onze dagen gaat men voort hier fabrieken 97 Oud Leiden 7

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 119