De overheid bleef niet achter. De oude kerken worden gerestaureerd, het herstel van Gravensteen is in vollen gang en dat van het Burchtcomplex is in voorbereiding. De Heemschut-gedachte vindt in Lei den een vruchtbaren bodem. De tijd is rijp ook andere groepen van de bevolking voor deze gedachte te winnen. Wat helpen verorde ningen, die ten doel hebben ontsierende reclame te weren en het sloopen van historische bouwwerken met den sterken arm te beletten, zoo niet de over tuiging, dat schoonheid bewaard moet blijven, bij elkeen als een eereplicht in het geweten gegrift staat? Aan de liefde voor eigen stad gaat noodzakelijk de kennis er van vooraf. „Onbekend maakt onbemind", zegt het spreekwoord. De Heemschutserie voorziet in de dringende behoefte aan iedereen op simpele aan trekkelijke wijze de kennis bij te brengen van de oude schoonheid, die ons omringt en welke geschapen is om ons genot te verschaffen. Vooral de jeugd moet dit leeren. Bij de samenstelling van dit boekje over Oud Lei den heeft schrijver de bedoeling voor oogen gehad te voldoen aan een reeds zoo dikwijls door onderwijs kringen geuiten wensch, over een boekje te beschik ken, dat voor het onderwijs op scholen nut zou kun nen afwerpen. Dit leidde er toe, dat het boekje eenigszins het karakter van een leerboekje heeft gekregen, hetgeen een systematische behandeling van de stof noodzakelijk maakt. Teneinde door het onmisbare feitenmateriaal de leesbaarheid niet te schaden, is dit op overzichtskaartjes bijeengebracht. De arbeid van het samenstellen der beschrijving werd mij verlicht door de medewerking van Mej. Annie Versprille, wetenschappelijk assistente aan het ge- 7

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 10