Het Pesthuis. Het pesthuis, dat in 1596 in het Ceciliagasthuis werd gevestigd, gaf toen een welkome oplossing voor een dringend vraagstuk. Het was echter niet voldoende om aan de gevolgen van de pestjaren het hoofd te bieden. In 1635 bouwde men daarom buiten de stad een houten pesthuis, dat reeds in 1655 door een groot steenen gebouw werd vervangen. Het is dat merkwaardige 17e eeuwsche gebouw aan de Pesthuis laan, dat thans voor legermuseum in gereedheid wordt gebracht. Het heeft een binnenplaats met zui lengalerij, waaruit helaas alle boomen, die een na tuurlijke stoffeering ervan vormden, zijn verdwenen. Tot voor kort was er nog een merkwaardige kapel, die beurtelings bij den Katholieken en Protestantschen eeredienst in gebruik was. De inventaris van deze kerk is, te kwader ure, naar elders overgebracht. We mogen ons er ongetwijfeld over verheugen, dat voor dit gebouwencomplex zulk een passende en blijvende bestemming is gevonden. Het hoofdgebouw het eigenlijke pesthuis bestaat uit een aaneen rijging van groote, goed verlichte zalen, welke zich uitnemend leenen voor het legermuseum. Wanneer in de toekomst de spoorbaan omhoog gebracht zal zijn en daardoor de toegangswegen verbeterd zijn, zal dit museum ongetwijfeld een groote aantrekkings kracht voor stedeling en vreemdeling blijken te be zitten, zooals het ook in de Doorwerth had. Al zijn de nevengebouwen uit latere tijden niet erg fraai, het geheel zal door een goede beplanting ongetwijfeld aantrekkelijk worden en een aanwinst voor Leiden beteekenen. De Leidsche stadspoorten in de 17e eeuw. De voortdurende stadsuitbreidingen maakten bouw van telkens nieuwe stadspoorten noodig. Waar de 82

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 100