dubbelkoren, maar dit was gemotiveerd door de litur gische taak, die het orgel zich in hoofdzaak zag aan gewezen. Dientengevolge en door het meer in gebruik komen van den pedaalkoppel verloren de cantus-firmus- stemmen in het pedaal aan beteekenis. Het volle geluid der „werken" werd samengebundeld door koppels, die tijdens het spelen konden worden aan- en afgezet. De elegance van den Rococo-geest komt in fijnere trek ken uit: in het meer aanbrengen van tertsgeluiden als 3V5', l3/5' in de Mixturen, Cornet en Carillon, die als driftige krullen in het geluid haken en tevens de boven stem duidelijker markeeren, maar ook in het meer toe passen van hout voor gedekte en fluit-stemmen, die zoo doende meer „natuurgetrouw" klinken en volgens Hess „eene schoone vervulling in 't geluid des Orgels" geven. Overigens bepaalt de nabootsing van de natuur zich in dispositie en intonatie (in onderscheiding met het bui tenland) tot zachte en idyllische registers, die het en semble niet beïnvloeden en trouwens niet in het „volle werk" worden bijgetrokken, als Viola di gamba, Vio- lon, en vooral de enge Fluit travers 8' (discant), die al spoedig na het populair worden van de dwarsfluit werd gedisponeerd in Praestant-mensuur.1) Onder de regalen verkreeg natuurlijk de Vox humana de alleen heerschappij. Van allerlei uitersten in orkest-imitatie hebben onze orgelmakers zich gelukkig ver gehouden. De Praestant-stemmen bleven vrij eng, de overige labi- aalstemmen nog vrij wijd, het diameterverloop hetzelfde. Bij de tongwerken werden de lepels ter verkrijging van een ronden klank smaller, de grootere tevens beleerd, en soms van hout gemaakt)De labiumbreedte had zich reeds op 3^4 van den pijpomtrek gestabiliseerd. Daar ieder wel in de gelegenheid is, het geluid van een der genoemde Rococo-orgels te beluisteren, moge hier worden volstaan met een paar oordeelen over hun in- -1) In dezen geest werd bv. tijdens het organistschap van Hess het Goudsche orgel gewijzigd. 79

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 99