74 ook best Trompett, en Trommels, Veld Musicq, Schie ten, onder een 6/g maat of dergelijk, het Vogelgezang Koekoek enz., onder een Maatzang uit dit Orgel weet tot het gehoor te brengen. N.B. kan ook uit zulk een Orgel nagebootst worden, Fluit-concerten, of Duetten. Kortom, hoe meer men uit zulk één Instrument, de Natuur weet na te bootsen, hoe schooner." Het zou onjuist zijn, hieruit te concludeeren, dat Hess als orga nist dus eigenlijk een charlatan was; zijn geschriften (bv. „Luister van het Orgel") en wenken (bv. om zich „vlijtig te oeffenen in het Fugeren daar dit toch inder daad het schoonste orgelmuzyk is")bewijzen wel anders. In deze natuur-imitatie zien we een naieven drang, om de orgelmuziek meer van het persoonlijke gemoedsleven te gaan doordringen, aanvankelijk met een fijngevoe lige oprechtheid. Een zangerige beweeglijke melodie nam de leiding, door de andere stemmen omstuwd, en kreeg reeds daardoor de allures van een discreet orkest- register, als fluit, schalmei, hobo, zoowel in speeltrant als in klankkleur. Daarmee begon het orgelspel de klankmogelijkheden van het orgel te doorbreken, want het eigene van orgelklank ligt niet in lyriek, maar in epiek. Toch heeft die aanvankelijke overgangsvorm tus- schen orgelepiek en -lyriek soms een bekoorlijkheid, die maar al te vaak wordt miskend, evenals bv. de muziek van de zonen van Bach t.o.v. die van hun groo- ten vader. Echter, gegeven de oppervlakkige tijdgeest, kon die muzikale overgangsstijl niet diep wortel schieten in ons land, maar won de vormelijkheid het steeds meer van de speelsche idylle. Het Rationalisme maakte zich van alles meester. De Kerk, die innerlijk reeds vreemd stond tegenover de Barok, stond dit ook tegenover den dar telen Rococo-geest. En zij heeft deze in hoofdzaak we ten te weren, al zijn de preekstijl en de zang- en speel manieren daar niet geheel vrij van gebleven. De piëtis tische trillertjes, voorslagen en draaierijen die als „be-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 94