Ook de orgelmuziek trachtte dezen Rococo-geest tot uitdrukking te brengen, niet alleen in den vorm van programmamuziek, maar ook in het al meer loslaten van de grootsche contrapuntiek, en het opgaan in speelsche mijmerijen in klanken, waarbij aan het gevoel steeds vrijer teugel werd gelaten, in bekoorlijke af- en aanzwellingen, schalkshei dj es en zuchtjes. Helaas is in laatstgenoemd genre (Rococo als verstilde en intieme Barok) ten onzent minder geschapen dan aan muziek van het imitatieve soort. Daarop zinspeelt de groote Groninger organist J. W. Lustig reeds in 1755, wanneer hij schrijft: „Orgelstemmen, die de benoeming draagen van zekere Kamer-Instrumenten, zullen dezelve derwijze nabootsen, als ze, door Virtuosen, pleegen te worden behandeld", en: „Maar dat het raadzaamer schijne, zig bij 't nabootsen van menschelijke zangstemmen en aller hande Kamer-Instrumenten bepaalende, de liefhebbers van pauken- trommel- en trompet-gedruisch naar de pa rade te wijzen, en hun, die den Koekoek begeeren te hoo- ren, naar 't geboomte te verzenden". Nog geen twintig jaar later publiceert echter zijn, weinig minder beroem de, collega Hess allerlei voorbeelden van registercombi- naties, die zang-, veld- en krijgsmuziek, alsmede diverse instrumenten nabootsen, en laat zich als volgt uit: „Alles wat zig dan op een Orgel op een betaamelijke wijs laat naarbootsen is mijns bedunkens niet alleen geoorlooft (mits dat men geen dagelijks werk daar van maake), maar strekt teffens tot meerder luister van dit konstrijk speelwerk". Tusschen 1780 en 1790 bezocht de gevierde organist Abt Vogler1) ons land; ook Hess hoorde zijn naturalistische improvisaties, en schreef er veel later nog met eerbied over.2) In een examenprogram van 1798 besluit hij aldus: „Wie dus 1) Zie zijn oordeel over het Haarlemsche en Goudsche orgel op blz. 62. 2) Voor het groote orgel te Rotterdam werd in 1789 een klokken- en stavenspel geprojecteerd, doch nimmer uitgevoerd. 73

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 93