48 sia tot de Fuga, en schreef daarnaast zijn meer impro visatorische Toccata's met hun passagewerk en accoor- den, en zijn koraal- of lied-bewerkingen en -variaties. Een typische illustratie van zijn orgelgebruik en van dit samengaan van nauwer verband met zinnelijke be koring zijn de echowerkingen in zijn composities, pun tige dialogen tusschen de beide manualen van zijn orgel. Al valt een Engelsche invloed op Sweelinck niet te miskennen, hij is het geweest, die op het muzikale front den strijd van Nederland om zelfstandigheid heeft meegestreden, en daarin zelfs baan heeft gebroken voor de Noord-Duitsche orgelschool (Praetorius, Scheidt, Scheidemann, e.a.). Dit is te meer opmerkelijk in dezen gistenden tijd, waarin de Italiaansche kunst in de vaart van zijn gedurfd sensualisme kunstenaars van vele an dere naties meetrok, ook aanvankelijk onze schilders, bij wie de Renaissance-manier verwerd tot manierisme. Van fantastische pathetiek hield echter de Noord-Neder- landsche orgelkunst zich ver. Wel komt met de emigratie uit de Zuidelijke Nederlan den na de Reformatie iets van dien geest tot ons in het uiterlijk der orgels. Een zeer vroeg voorbeeld is reeds de hoofdorgelkast (1542) uit de Martinikerk in Gro ningen van den Vlaamschen orgelbouwer Andreas de Mare. Hierin zien we niet alleen de pilasterindeeling der Renaissance, maar ook decoraties, waarin een zin voor schilderkunstige schaduwwerking, mythologische emblemen en rhetorische fantastiek zich aandient: car touches, koppen in medaillons, rolwerk, maskers en grotesken in den vorm van gehurkte vrouwen met het onderlijf van een kikker, enz. Na 1555 wordt onder invloed van een Hans Vredeman de Vries en Corn. Florisz. de Vriendt deze ornamentiek gepopulariseerd en verbreid over de Nederlanden en ver in Duitschland. In de orgelkasten behield men wel nog den Gothischen grondvorm en aanvankelijk de maaswerkdecoratie (die op de plantenranken in de natuur was geïnspireerd),

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 56