46 Calvinisme het orgelspel in ons land eigenlijk pas ten volle geëmancipeerd, en kon een figuur als Jan Pie terszoon Sweelinck zich ontwikkelen tot een internatio nalen „organistenmaker", aan wien ook velen zijner Amsterdamsche medeburgers onvergetelijke uren van orgelgenot in de rustige Oude kerk, terzijde van het stadsgewoel, te danken hadden. Zonder het Calvinisme had het orgel al spoedig na 1550 zijn plaats in het wereldlijk muziekleven verloren. Daar toch gingen po sitief en portatief een kwijnend bestaan leiden, omdat de luit, en later clavichord en clavicymbel de belang stelling tot zich trokken, vooral als generaalbasinstru- ment. Slechts bij enkele collegia musica en gegoede particulieren werden positieven in de 17de en 18de eeuw nog aangetroffen, en in enkele R. Kath. schuilkerken. Maar nog verscheidene eeuwen bleef de stadsorganist in open kerken musiceeren op geregelde tijden 1(in Haarlem staat deze nog steeds in dienst der burgerlijke gemeente), en ook in deze eeuw heeft de roerige orgel- popularisator Jan Zwart hiervoor in geschrift en daad geijverd, niet zonder succes. Toch behield het orgel toen een kerkelijk cachet, al werd het voornamelijk wereld lijk gebruikt. Evenmin als dit met de kerkgebouwen het geval was, bleek het noodig, in deze periode (de tweede helft der 16de eeuw) veel nieuwe orgels te bouwen. De meeste groote orgels waren kort vóór de Reformatie gebouwd of uitgebreid. De belangrijkste nieuwe orgels uit dien tijd zijn die van Peter Jansz. de Swart te Utrecht, de meesterknecht van Cornelis Geerts. Hij bouwde o.a. orgels te Leiden, Amersfoort, Haarlem, Zaltbommel en Utrecht Dom (waarvan nog pijpwerk in het tegenwoordige instru ment van 1831 is verwerkt). De Morlet's leverden or gels te Doesburg en Doetinchem, en de Kiespenninck's te Nijmegen, Boxmeer, Dordrecht, Heusden en Culem- borg. In hoofdzaak bestond hun werk echter in repa- U De organist te Boxtel moest zelfs bij de kermis spelen.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 54