getierelier van het orgel ten koste van de religie meer dan zat. In geest en waarheid éénstemmig tot God te zingen was voor de gemeente een verademing. Machtig en aangrijpend klonk haar zang omhoog in de leeg geruimde kerkgebouwen, en voor de leiding van zóó'n zang zal geen orgel voldoende berekend zijn, geweest. Toch schijnt het hier en daar voor de zangbegeleiding te zijn gebruikt. Misschien onder invloed van Luther, die in zijn liturgie de gemeente nog afwisselend met het orgel deed zingen en daarin de traditie van het alter- natim-spel voortzette, of soms om de noodige leiding bij onbekende nieuwe psalmwijzen te geven? Hoe het zij, het bleek, dat niet alle organisten voor deze nieuwe taak berekend waren, en dat zij bij het overbruggen van kerkdienst en dagelijksch leven veel „oude wereld" mee- en in hun spel indroegen. Madrigalen en motetten van vroeger, of flarden daarvan, sprongen tusschen de orgelklanken door, en ergerden de geloovigen geducht, en terecht: in de kerk heeft de muziek het religieuze doel te dienen en niet te bestrijden. Zoo liepen vele organisten de kantjes van den eeredienst eraf, en het pleit daarom voor de doortastendheid van de Provin ciale Synode te Dordrecht (1574), dat zij de hand die haar ergerde liever wilde afhouwen, en o.a. met beroep op I Korinthe 14, vers 19, het gebruik der orgels in den eeredienst verbood. In 1578 en 1581 wenschte zij zelfs, dat de orgels uit de kerken werden verwijderd. De stads besturen dachten echter aan het spreekwoord van het kind en het badwater, en waren wat minder radicaal en meer vasthoudend. Zij lieten de orgels op hun plaats -1), maar bevorderden nog meer hun concerteerende func tie, en stelden daarvoor in eigen dienst organisten aan, waarvan verscheidene reeds „den honger kauwende" waren. Daardoor hoopten zij het publiek uit minder gewenschte gelegenheden te houden. Zoo is dank zij het D In 1576 kocht de stad Zierikzee zelfs haar nieuwe orgel vrij van plundering door de Spanjaarden. 45

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 53