34 moediging, en voortzetting der Kunst zig hebben waar dig gemaakt, met allezints Eer en Roem te behartigen, en na den Top der volmaaktheid te streven en waarlijk, waar vind men thans nieuwe Werken, schoon Pijpen van zuiver Engels Tin hebbende, die in keurige Grond en Liefelijke Fluitstemmen de beste Oude Orgelen, meest uit enkel Loot samengesteld overtreffen? Wij willen hoopen, de onze na verloop van een paar hon derd Jaar, zoo zullen wezen: egter werd bij veele ge- twijffeld, of de enkel Tinne Pijpen het zoo lang zullen konnen uithouden. Gelijk nu de Oude het voornament- lijk schijnen toegelegd te hebben, om in al hun Pijpen een heerlijk geluid te brengen" enz. Dat hiermee niet te veel is gezegd, zal ieder toestemmen die de oorspronkelijke registers uit de orgels van dien tijd aandachtig beluistert: de waarschijnlijk-oudste orgelpijpen in Nederland in het Martini-orgel te Gro ningen, door den grooten humanist Rudolf Agricola in 1479 begonnen (de Wijdgedekt 8' en gedeelten van de Quintadena 16' en Holfluit 2' in het rugwerk), de prach tige Praestanten en Open Nachthoorn 8' van 1542 uit dit heerlijke orgel, en de verscheidene oude stemmen uit het Rijksmuseumorgel te Amsterdam 1481, Utrecht Jacobikerk 1509, Alkmaar koororgel Groote kerk 1511, Oosthuizen Hervormde kerk 1521, Breda Groote kerk 1534, Aalten Oosterkerk 1544 (nieuwbouw 1823), en andere. Hoe soliede en superieur van handwerk zijn deze pijpen gemaakt, hoe gedurfd van mensuur1), hoe geprononceerd en soepel van klank, en dat zonder de technische hulpmiddelen en trucjes van den nieuwen tijd! Daarin zijn ze in harmonie met het verrukkelijke uiterlijk in zijn laat-Gothische vormen, waar zich uit de platte kast met velden ronde of overhoeksche torens beginnen los te maken, en waar het rugwerk op zijn druipervoet zoo frank naar voren springt. Van deze 1) Speciaal de bijzonder wijde Roerfluiten, Holpijpen en coni sche labiaalstemmen, alsmede de groote labiumbreedten.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 39