wel bij de grootere orgels. De hoofdwerken bestaan uit een sterk uitgebouwd Praestantenkoor (vrij eng) en zijn nog in hoofdzaak tot 1550 blokwerken. De bovenwer ken bevatten vooral wijde fluitstemmen, enkele Prae- stanten en tongwerken. De borstwerken komen, bij af wezigheid van rugwerken, vooral bij minder groote instrumenten voor, en bevatten kleinere labiaalstem- men en kortbekerige tongwerken. Het rugwerk vindt een plaats bij de meer groote instrumenten en heeft meestal vrij veel Praestanten, een wijde Quintadena, en een trom petachtig tongwerk. Wijde fluitstemmen komen er min der op voor. Het pedaal bezit enkele hoogere cantus-fir- mus-stemmen, en kan aan het hoofdwerk worden gekop peld. Toch is reeds een Zuidelijke invloed merkbaar, die het pedaal ook voor basklavier gaat geschikt maken. Dit geeft het volgend klankbeeld: het hoofdwerk vrij zwaar, krachtig en duidelijk, het bovenwerk meer vol en week van klank, het borstwerk ijl en snaterend, het rugwerk vrij scherp en krachtig, het pedaal duidelijk. Ofschoon enkele dezer klavieren wel aan elkander kon den worden gekoppeld, werden ze niet als „volle werk" gebruikt, maar in verband met de orgelmuziek in onder linge afwisseling of in trio- of vierstemmig spel, waarbij de stemmen terwille van de kleurige stemvoering over zooveel mogelijk verschillende manualen werden ver deeld. Over den klank dezer orgels schrijft de Duitscher Mi- chael Praetorius in 1618 o.m.„Man hat sich aber von 50 Jahren her sehr der Lieblichkeit beflissen, sonder- lich in den Niederlanden mehr, als dieser Orten." Is het wonder, dat dezelfde nationale stijl, die zich fijn zinnig uitte in kleurige schilderijen, dit ook moest doen in zoet-fleemend orgelgepijp? Ook de 18de eeuwsche orgelkenners Hess en Lootens roemen dezen orgelklank, laatstgenoemde aldus: „Het blijkt ook bij de nog voor handen zijnde Oudste Werken, dat deszelfs Maakers, de milde beloningen van hun hooge Regenten ter aan- 33 Orgels in Nederland 3

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 38