32 neker, en samen met de Van Nieuwenhoff's Amsterdam Oude kerk, het Sweelinckorgel), zijn leerlingen, de Van Nieuwenhoff's te Amsterdam, later te 's Hertogenbosch (zij bouwden mee het bovengenoemde Sweelinck-orgel, en o.m. tusschen 1525 en 1562 orgels te Maastricht, Kampen, 's Hertogenbosch, Zierikzee, Bergen op Zoom, Gouda, waarvan de kast thans staat in de R. Kath. kerk te Abcoude, Brouwershaven, waarvan de kast eveneens bewaard bleef, Brielle, alsmede de bovenvermelde bui- tenlandsche orgels), Cornelis Geerts te Utrecht (bouw de te Utrecht orgels in de Buur-, Geerte- en Pieterskerk, en te Amersfoort en 's Gravenhage)en de reeds ver melde Slegel's te Zwolle (vervaardigden, behalve de bovengenoemde buitenlandsche orgels, die te Zwolle, Aalten, Oldenzaal, terwijl een nazaat in 1671-'76 het tegenwoordige orgel der Groote kerk te Kampen bouw de) Uitvoerige gegevens over deze bouwers en hun werk kan men vinden in de onlangs verschenen disserta tie van DrM. A. Vente: Bouwstoffen tot de Geschiedenis van het Nederlandse Orgel in de 16de Eeuw, waarin alle gepubliceerde en vele nieuwe orgelberichten en contracten uit dezen tijd zijn verwerkt, en dat reeds daarom voor de Nederlandsche orgelhistorie van groote beteekenis is. Hoe klonken nu deze orgels uit het bloeitijdperk van den typisch-Nederlandschen orgelbouw? Voor de be antwoording van deze belangrijke vraag zijn wij aan gewezen op de toenmalige disposities, de overgeleverde deskundigenberichten en allermeest op wat er nog van dien tijd in natura, zij het verminkt, is overgeleverd: het pijpwerk zelf. De disposities vertoonen een zeer levendige verschei denheid, niet zoozeer bij de positieven hier bleef de registersamenstelling in hoofdzaak bij het oude als 1) Van hun kleine Sweelinck-orgel is de ledige kast nog in de Oude kerk te Amsterdam; 6 registers bleven echter bewaard in het Geref. Oosterkerkorgel te Aalten.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 35