de „Mixtuur" de grootste pijpenrijen af te scheiden, door onder hun pijpen extra-ventieltjes te maken, die door veertjes gesloten werden gehouden en met een drukkerlat tegelijk konden worden geopend. De spring- lade met haar afzonderlijke registers was ontstaan. An dere registervormen dan de Praestant werden gevonden en toegepast: de Gedekten, Roerfluiten en Regalen, die hij geringe lengte toch vrij lage tonen voortbrachten. De nieuwere kunstrijke richting in het orgelspel kon zich echter ten volle uitleven op de groote orgels, die vooral na 1440 werden aangebracht eerst aan den noor delijken muur van het schip bij het transept, maar meestal aan den (nog gebruikelijken) westelijken toren muur in het schip, zooals in de hoofdkerken te Delft, Deventer, Gouda, Utrecht en Zwolle. Speciaal de groote orgels kregen toen een nieuwe taak: het zgn. alternatim spelen van de kerkelijke gezangen, waarbij het koor b.v. het 2e, 4e, 6e, 8e vers zong (gewoonlijk meer imitatorisch van stemvoering), en het orgel solistisch het le, 3e, 5e, 7e vers enz. In deze verzen werden dan de beide begeleidende stemmen rijk versierd. Ook speel de het groote orgel inleiding en naspel. Dit alternatim- spelen treft men nog aan o.a. in Spanje en de Parijsche hoofdkerken. In hoeverre ook het positief de orgelmis sen, -hymnen en -versetten alternatim speelde met het koor en deze begeleidde, is nog niet voldoende bekend. Wel blijkt uit de onderzochte gegevens, dat over het alge meen de Gregoriaansche zang nog niet door orgel werd begeleid in den liturgischen dienst, Mis of Vespers. Na de Reformatie zou dit anders worden. Het groote orgel werd in het bijzonder gebruikt bij plechtige ge legenheden als hoog bezoek en processies. Gewoonlijk bekostigden en onderhielden de kerkmees ters of broederschappen hun orgels, doch ook de we reldlijke overheid droeg meermalen in de kosten bij, hetgeen in dien tijd van belangengemeenschap niet be hoeft te verwonderen. Dat de verschillende kerken 27

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 30