brekende humanistische denken steeds meer uit starre traditioneele en kerkelijke vormen begon los te wikke len. De geest van groeiend verzet tegen kerkelijke dog ma's en geestelijkheid lokte van die zijde maatregelen uit, die ook de kunst eigen wegen deed inslaan. Buiten de Kerk groeide snel een wereldlijke kunst, die zich steeds meer in en voor de kerkelijke schoof. Speciaal na 1430 kregen de Nederlandsche kunstenaars groote ontplooiingskansen aan het Bourgondische hof. Daar waren ook organisten noodig, die bij maaltijden en feesten het positief bespeelden. Zij deden dit graag, want in hun kerkelijke functie verdienden ze niet ge noeg om te kunnen leven. Verder maakten zij zich in minder hoofsche milieus productief door het, op den arm draagbare, portatief te bespelen, dat in de kerk geen plaats vond, maar zich veelal in de open lucht deed hooren, en in de tweede helft-der 15de eeuw meer en meer door het positief werd verdrongen. Dat deze organisten kerk en wereld niet nauwkeurig uit elkander hielden, blijkt uit hun zgn. tabulatuur-boeken, waarin zij de afzonderlijke stemmen van de, door hen voor orgel te bewerken en op te sieren, zangmuziek in par tituur schreven. In die boeken staan kerkelijke en we reldlijke composities willekeurig dooreen, en, al werden ze misschien nog niet in die volgorde in de kerk ge speeld, wel drong de wereldsche kleurigheid in melodie en versiering ook het kerkelijk orgelspel binnen. Reeds lang werd daar de eenstemmige zang omspeeld door blaasinstrumenten. Waarom zou, niet, vooral in kleine kerken, bij ontstentenis van de noodige instru menten, hun partij door het positief worden overgeno men? En zoo werd het al meer gewoonte, dat dit den zang van koor en solisten ging begeleiden, evenals wij dit nog zien bij de tegenwoordige koororgels in Frank rijk o.a. Dit maakte het noodig, dat het orgelgeluid niet steeds op volle kracht klonk, maar bij solistenbegelei ding ook zachter kon spelen. Zoo kwam men er toe, uit 26

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 29