25 stonden in de nabijheid van het altaar, en fungeerden aanvankelijk zeer nuchter als liturgisch gebruiksvoor werp en wel om aan priester en koor den toon, de juiste intonatie aan te geven. Een kort voorspel, praeambulum, was hiertoe voldoende. Blijkens de afbeeldingen be diende men zich in deze positieven aanvankelijk van vrij enge Praestantpijpen met breede, lage opsnede, die dus gezien de gebrekkige windvoorziening—vrij zacht en strijkend zullen hebben geklonken. Om den toon in deze groote kerkruimten duidelijk te kunnen aangeven, was het noodig, meerdere Praestant-koren ter verster king van het grondregister bij te plaatsen, hetgeen op het voetspoor der toenmalige harmonie in quinten- en octaven-parallellen geschiedde, door deze boventonen in overeenkomende mensuren bij te bouwen (dus ten opzichte van de 8' 4', 22/3', 2', O/3', 1', 2/g', l/2' enz.). Voorzoover deze pijpen-koren wegens hun kleinheid in de hoogte niet meer konden worden voortgezet, liet men ze daar een of meer octaven terugvallen (repeteeren), en waar het rechthoekige windlade-oppervlak toeliet om steeds meer pijpen in de discant bij te plaatsen, geschiedde zulks. Zoo waren orgels ontstaan waarvan de windlade een blokwerk was en de dispositie dus eigenlijk slechts bestond uit een groote Mixtuur, in de bas beginnend als b.v. 4 sterk, en bij steeds toenemende sterkte en repetities op den hoogsten toon eindigend als b.v. 16 sterk. In dit primitieve stadium kwam men nog niet op de gedachte, het instrument in een sierlijke kast te bouwen, of de groote Mixtuur door registers onder te verdeelen. Voldoende waren een eenvoudige latwerk constructie, die de pijpen bijeen hield, een afdekking van het mechanische deel, en een blokwerklade, waarbij alle pijpen voor een toets bij het neerdrukken daarvan tegelijk spraken. Al spoedig kreeg het positief echter een meer artistieke taak. Dit kon ook niet anders in een tijd als de 15de eeuw, waarin de kunst zich onder invloed van het baan-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 28