de opsnede (de afstand tusschen boven- en onderlabi- um) te verkleinen, de tongen breeder en dunner te maken, dit alles binnen zekere natuurlijke grenzen. Ofschoon het klankkarakter van een orgelpijp door deze mensuren reeds in hoofdzaak is bepaald, is het noodzakelijk, dit karakter, o.a. door afwerking der opsnede, kernspleet en tongbuiging, verder te vervolmaken en te egaliseeren intonatie Uit deze registermogelijkheden nu wordt de dispositie (registergeheel) van een orgel samengesteld, waarbij men in den regel uitgaat van de normale toonhoogte, die van 8 voet, zoo genoemd, omdat daarbij het corpus van C (de grootste open pijp) 8 voet lang is (door gaans afgekort tot 8')Deze 8'-toonhoogte verrijkt men met registers in toonhoogten van de verschillende bo ventonen als 4' (dus 8 2), 22/3' (8 3), 2' (8 4), 13/5' (8 5), enz., en ook wel met registers die een octaaf lager klinken, zooals 16' (dus 8X2), 32' (16 X 2), 51/3' (16 3), enz. Aliquoten (oneven bo- ventoon-registers) als Quint &I3', 22/3', Terts l3/5', komen alleen in orgels voor, en worden vaak vereenigd in één register, een vulstêm, die tot doel heeft het totaalgeluid meer doorzichtig en frisch te maken, van daar dat hun samenstelling naar de bas toe dikwijls hooger wordt, repeteert. Van deze vulstemmen, meer dere koren sterk, klinken die met tertsen, nl. de Cornet, Sesquialtera, Tertiaan en Carillon meer hoornachtig, de Mixtuur en Ruischpijp klinken helder, de Scherp nog helderder, de Cymbel het helderst. In tegenstelling tot de„evenvoetige" registers, de grondstemmen (als 16',8', 4'), kunnen ze doorgaans niet alleen worden gebruikt. In het algemeen heeft elke dispositie te voldoen aan deze drie eischen: 1. het tutti zij een eenheid, waarin draagkracht en helderheid van klank harmonisch zijn vereenigd. 2. het tutti vereenige in zich de verschillende individualiteiten der afzonderlijke klavieren, waarvoor weer het onder 1 gezegde geldt. 3. ieder afzonderlijk 17 Orgels in Nederland 2

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 20