HOOFDSTUK I SPEURTOCHT IN HET ORGEL Om orgel bel angstellende te worden, zal men iets van het orgel dienen te weten. Men hoort het orgel vaak „koningin der muziekinstrumenten" noemen. Al heeft de schepper van deze uitdrukking daarmee gedoeld op het feit, dat het orgel de klankkleuren van allerlei muziek- (speciaal blaas-) instrumenten in zich veree- nigt en nog veel meer, ook kan eruit worden gelezen, dat het orgel het meest gecompliceerde is van alle muziekinstrumenten. Toch behoeft dit den leek niet af te schrikken van een verdere kennismaking. Is het meest gecompliceerde organisme ter wereld, het menschelijk lichaam, niet machtig interessant, indruk wekkend en eenvoudig tegelijk? Het orgel laat zich in velerlei opzichten met het menschelijk lichaam verge lijken, waarvan we ook zonder medische scholing vrij veel afweten, en waarvan we kunnen genieten, al be grijpen we misschien niet eens wat er eigenlijk gebeurt als we onzen vinger oplichten. Laten wij zoo het orgel eens benaderen, door het te vergelijken met b.v. een zanger. Wat is een orgel eigenlijk? Een muziekinstrument (zan ger), waarop verschillende, op windladen (luchtpijp) staande, pijpenreeksen (stembanden) door middel van windinblazing (longen), mechaniek (spieren) en kla vieren (zenuwen) zijn te bespelen. In deze definitie komen achtereenvolgens ter sprake: a. het pijpwerk, b. de windvoorziening, c. de windladen, d. de mechaniek, en e. de speeltafel (of klaviatuur). Bezien we deze deelen afzonderlijk, a. het pijpwerk. Het meest belangwekkende deel van een orgel: de „stembanden", die den klank verwekken. Om begrip te krijgen van een orgelpijp, moet u eens een 12

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 15