lanceerde en licht-bespeelbare mechanische tractuur kunnen maken, zooals hun collega's in vroeger eeuwen dit konden. Al is het technische deel van het Roman tische orgel het geluid ver vooruit, het is waarlijk niet aan het eind van zijn ontwikkelingsmogelijkheden. En zoo zouden we kunnen doorgaan. De nieuwere richting streeft ook naar orgelfronten, die de functie en plaats van het instrument in het gebouw tot uiting brengen. Maar zoolang architecten blijk ge ven, ten koste van het instrument aan modieuze voor- oordeelen betr. vlakvulling vast te houden en onvol doende van de eischen en plaatsruimte van een orgel op de hoogte zijn, is geen gelukkige oplossing te ver wachten. Ook hier is er gelukkig een kentering en meer begrip voor de verantwoordelijkheid van orgel- deskundige, -bouwer en -bespeler. Zelfs is er een kentering bij den opdrachtgever te be speuren. In deze tijden van materialenschaarschte beste den zij zonder morren fantastische bedragen, die vroeger op een tientje doodbleven. Maar ook gaan zij er thans eerder toe over om hun oude orgels te laten restauree- ren, dan om ze door nieuwe te vervangen. Dit beteekent meestal winst, want doorgaans waren de oudere orgels beter en stijlvoller dan de hedendaagsche, en in dege lijkheid eer op eeuwen dan op jaren berekend. Het is niet toevallig, dat de nieuwere orgelbeweging zich ten onzent in nauw contact met onze historische orgels heeft gevormd. Hier dreigt het gevaar van historiseeren zon der meer door onbezonnen geesten. Steeds echter zullen èn orgelbouwer èn deskundige zich rekenschap hebben te geven van de klankbehoeften van den eigen tijd. Elke gelijkschakeling van klankideaal beteekent ver starring, en is funest voor de natuurlijke ontwikkeling der orgelkunst. Zooveel karakters er onder de men- schen zijn, zooveel orgeltypen zijn er. In zijn eigen genre kan elk orgel, ook het kleinste, een karakter, een meesterstuk zijn. Alleen wanneer orgelbouwers en des- 124

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 150