St. Hypolituskerk te Delft, dat met 53 stemmen, sleep- laden en electropneumatische tractuur een indrukwek kend monument van den nieuwen Nederlandschen orgel bouw belooft te worden. En de speeltafel met 4 manu alen en registers voor 57 stemmen, in de Remonstrant- sche kerk te 's Gravenhage, waarop tlians nog slechts 21 spreken, zal er ook wel niet voor niets in 1941 zijn gekomen. Al kwamen dus de impulsen tot deze reformatie niet van de zijde onzer orgelbouwers, wel hebben verschil lenden onder hen (en juist de bekwaamste) zich al spoe dig door haar laten leiden, speciaal op het gebied van intonatie en windladenbouw (sleep- en springladen), en daarin ook buiten onze grenzen van zich doen spre ken. Het is te hopen, dat onder de 50 firma's en per sonen, die zich ten onzent met de levering van pijp orgels belasten, steeds meer zich tot orgelbouwmeester zullen ontwikkelen, en dat in ruimere mate tijd en geld voor studie, theoretisch èn praktisch, zal worden vrij gemaakt. Vooralsnog zullen kerkbesturen, ook met het oog op hun verantwoordelijkheid tegenover hun ge meente en het nageslacht, verstandig doen, zich bij orgelbouw en -restauratie de medewerking van een des kundig adviseerend lichaam op orgelbouwgebied (waar van reeds een enkel werd genoemd) te verzekeren. De tijd, waarin men zonder architect het bouwen van een kerk aan een aannemer opdroeg, is toch ook voorbij In dit verband moet gewezen worden op de verheu gende opleving der organographie ten onzent: werken van Prof. Dr F. van der Mueren, A. P. Oosterhof en Dr M. A. Vente, alsmede monographieën over orgels te Amsterdam Oude, Einhoven St. Catharina, Friesland, Gouda Groote, Groningen Groote, Maassluis, Oosthui zen, Rotterdam Groote en Utrecht. Verschillende van deze geschriften onderscheiden zich van vroegere door serieuze archiefstudie, al staan ze in cultuur-historisch opzicht nog wat geïsoleerd. Ook internationaal werd 120

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 146