In nagenoeg al deze orgels werd de electrische tractuur toegepast, die het in bedrijfszekerheid en accuratesse verre wint van de pneumatiek. Intusschen begrepen enkelen, dat men alleen met ver betering van dispositie en tractuur de algemeen erkende schoonheid en degelijkheid onzer oude orgels niet ter zijde, laat staan voorbij streefde. Al scheert men een vos de haren af, hij verliest daarmee nog niet zijn stre ken. Het compromisorgel had ongetwijfeld Barokke allures, maar was in wezen nog Romantisch. Onder hen, die van de noodzaak van een algeheele reformatie van den Nederlandschen orgelbouw overtuigd waren, trad de Nederlandsche Klokken- en Orgelraad (N.K.O.) het meest naar voren. Dit reeds ouder advieslichaam bij orgelbouw en -restauratie 1) ging er van uit, dat men de beste resultaten van den orgelbouw uit vroeger eeu wen met die der moderne techniek had te vereenigen en tot een rijker ontwikkeling te brengen, in de richting van de klankidealen van den eigen tijd. Daarvoor was in de eerste plaats noodig niet zoozeer een dwepen met, als wel een diepgaand onderzoek van de kwaliteiten onzer oude orgels. Bij een excursie in 1934 naar Pa- rijsche orgels en fabrieken kwam de N.K.O. tot de over tuiging, dat de tooncancellade den orgelklank het gun stigst tot zijn recht deed komen, en dat bedrijfszekere constructie en toepassing van de electrische tractuur hierbij zeer wel mogelijk is. Deze ervaringen stimuleer- den tot den bouw van het sleepladenorgel met electri sche tractuur in het R. Kath. Ziekenhuis 's Gravenhage in 1935, sindsdien door verscheidene gevolgd. Vervolgens stelde de N.K.O. een uitgebreid onderzoek in naar de mensureering en intonatie van het pijpwerk van de meest karakteristieke oude orgels in ons land, zoowel kleine als groote, mede in verband met de 1) In het eveneens in de Heemschutserie verschenen werkje „Luidklokken en Beiaarden in Nederland" gaat de schrijver Ferd. Timmermans in op het werk van den N.K.O. op klokkengebied. 117

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 143