En zoo ontstonden de, wel wat al te gemakkelijk be speelbare, speeltafels met al die overbodige speelhui- pen, in quasi-luxueuse en daardoor ordinaire uitvoe ring, waarbij echter de organist te laat bemerkte, dat het contact met het pijpwerk vertraagd en onnauwkeu rig was geworden, dat er herhaaldelijk storingen op traden, die niet zoo eenvoudig bleken te verhelpen, dat het geluid kaal en schreeuwerig was, niettegenstaande allerlei „fraaie soloregisters", enz. Het zou onbillijk zijn, uitsluitend de orgelmonteurs voor deze decadentie aansprakelijk te stellen. Hier was een fatale wisselwerking tusschen hun aanbod en de vraag van kerkbesturen en organisten. Al meer werd het gewoonte, naar de bouw of restauratie van een orgel (een gebruiksvoorwerp, maar ook een kunstvoorwerp!) te laten inschrijven en aan den laagsten inschrijver het werk te gunnen. Meestal werd een organist om advies gevraagd bij gunning en eindkeuring, en deze, zoo goed als steeds onvakkundig op het gebied van orgelbouw, pousseerde gewoonlijk zijn vertrouwensfirma, indien hij al niet bezweek voor de gebruikelijke provisie, waar mee de orgelbouwer de mogelijkheid van toekomstige kritiek afkocht. Zelfs rechtschapen vakkundigen hadden moeite, zich deze omkoopers van het lijf te houden. De organisten uit dien tijd hebben geen beteekenis ge had voor de ontwikkeling van het instrument. Zij wisten in den regel zeer weinig van hun orgel af, en nog min der hadden zij een bewust inzicht in de eischen, die daaraan mochten worden gesteld. Geen wonder, dat de orgelbouwers hen gemakkelijk met hun nieuwste snuf jes konden overbluffen. Wie zou niet met zijn tijd mee gaan? Het is echter wel merkwaardig, dat de meest invloedrijke organisten zich alleen op karaktervolle en in gezonde tradities gewortelde instrumenten thuis voel den: G. B. van Krieken te Rotterdam, J. A. Verheyen te Amsterdam, J. B. C. de Pauw te Amsterdam, H. de Vries te Rotterdam, Dr. Johan Wagenaar te Utrecht 103

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 127