aantrekkelijkheid voor het volk konden wedijveren met vocale en instrumentale concerten. Transcripties ont braken nooit. Het imitatieve genre overheerschte, en dwong de muziek, zoo goed en kwaad als het ging, de realiteit na te bootsen in „Pastorale" of „Pittoresque Scènes". Hierin hebben organisten als W. G. Hauff te Nijmegen, J. P. Schumann te Haarlem, en D. Bracht- huyzer te Amsterdam een groote populariteit verwor ven. Zoo speelde laatstgenoemde op een concert te Delft in 1826 o.m. een „Muzijkstuk, zijnde eene navolging uit de Jaargetijden van Haydn, het 2de deel voorstel lende de zomer, waarin de aanbrekende dag, door het kraaien der haan en het gezang der vogelen aangekon digd wordt. Vervolgens een onweder en daarna her stelde kalmte der natuur, hetwelk besloten wordt door een koor van het landvolk". Ook het volgende kranten bericht over een bespeling op het kleine orgel te Apel doorn in Januari 1819 is typeerend: „Onze verdienste lijke organist, de heer J. Blank, het zijne willende toe brengen, om in het strenge saisoen de armen dezer gemeente te verkwikken en te ondersteunen, heeft op den 6den dezer een orgel-concert gegeven van zijne compositie, voorstellende de slag van Waterloo. De me nigte, zoo van deze als naburige plaatsen, om dit stuk te horen uitvoeren en aan het loflijk oogmerk van den componist te voldoen, was boven alle verwachting groot, en de ontvangst zeer aanzienlijk. Muziekkundigen zijn over de uitvoering van dit meesterstuk dat ons aan de glorie van Nederland en den roem onzer dap pere helden eene genoeglijke herinnering verschaft) voor zooveel de kracht van ons orgel toeliet, zeer vol daan geweest. Onze achtenswaardige en edelmoedige Admiraal van Kinsbergen, altijd bereid om elke gele genheid met drift bij de hand te nemen, waar arme ongelukkigen geholpen of echt vaderlandsche gevoelens opgewekt kunnen worden, verzuimde ook niet om bij deze gelegenheid het beste voorbeeld aan de gemeente 87

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 109